Tytuł badania: Stosunek studentów i rodziców polskich do problemu studentek samotnie wychowujących dziecko
Data: [1993]
Badacz: Violetta Szwedowska

Celem badania było uzyskanie wiedzy o stosunku studentów i rodziców do problemu studentek samotnie wychowujących dziecko. Badaniem objęto 150 studentów (110 kobiet i 40 mężczyzn) i 150 rodziców (95 kobiet, 5 mężczyzn). Badani studenci różnili się w opiniach zależnie od płci. 27,6% badanych studentów uważało, że samotne studentki z dzieckiem są niemile widziane w ich środowisku (4,5% kobiet i 87,5% mężczyzn). Wśród 6,7% osób budziły one współczucie (wskazywały na to wyłącznie kobiety; ogółem 9,1% badanych kobiet). 66,6% badanych wyraziło obojętność (86,4% kobiet, 12,5% mężczyzn). Rodzice byli jednomyślni w swoich opiniach niezależnie od płci. Wśród rodziców 6,7% uważało, że samotna studentka z dzieckiem jest zjawiskiem bulwersującym dla otoczenia (6,3% kobiet, 7,3% mężczyzn). 20% badanych przejawiało brak akceptacji i współczucia (20% kobiet i 20% mężczyzn). Zdaniem 73,3% spotyka je potępienie ze strony rodziny (73,7% kobiet i 72,7% mężczyzn). Podsumowując, badanie wykazało, że mimo braku dyskryminacji prawnej nieślubnych dzieci w niektórych dość licznych środowiskach nadal istnieje dyskryminacja obyczajowa.

Deskryptory TESE: postawa, rodzina niepełna, student, rodzice, dyskryminacja
TESE descriptors: attitude, one-parent family, student, parents, discrimination
  • Szwedowska, V. (1994). Stosunek studentów i rodziców polskich do problemu studentek samotnie wychowujących dziecko. Opieka, Wychowanie, Terapia, 3, 41.