Tytuł badania: Ewaluacja w nadzorze pedagogicznym. Autonomia
Projekt badawczy:
  • Program Wzmocnienia Efektywności Systemu Nadzoru Pedagogicznego i Oceny Jakości Pracy Szkoły
pokaż badania
Typ badania: ewaluacyjne
Data: 2010
Badacz: Joanna Berdzik, Beata Ciężka, Trevor Davies, Jaap Lakerveld, van, Grzegorz Mazurkiewicz, Henryk Mizerek, Stefan Wlazło

Trzeci i zarazem ostatni tom z serii Ewaluacja w nadzorze pedagogicznym koncentruje się wokół problematyki związanej z ewaluacją wewnętrzną (autoewaluacją), prowadzoną przez dyrektorów szkół i nauczycieli, oraz z ewaluacją zewnętrzną, prowadzoną przez wizytatorów ds. ewaluacji. Publikacja zawiera analizę różnych aspektów prowadzenia ewaluacji wewnętrznej oraz poszczególnych wymagań państwa, stawianych szkołom i placówkom oświatowym. Celem wdrażania ewaluacji wewnętrznej i zewnętrznej jest wspieranie w szkołach i placówkach oświatowych profesjonalnej kultury organizacyjnej, nawyku analizowania informacji i sprawdzania rezultatów decyzji podjętych na podstawie danych. Publikacja powstała w ramach Programu Wzmocnienia Efektywności Systemu Nadzoru Pedagogicznego i Oceny Jakości Pracy Szkoły (etap drugi) w ramach III Priorytetu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 3.1., współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Deskryptory TESE: ewaluacja placówki edukacyjnej, ewaluacja, ewaluacja systemu edukacji, polityka edukacyjna, autonomia, nadzór, ocena wewnętrzna, ocena zewnętrzna
TESE descriptors: evaluation of an educational institution, evaluation, evaluation of the education system, education policy, autonomy, supervision, internal evaluation, external evaluation
  • Mazurkiewicz, G. (red.). (2010). Ewaluacja w nadzorze pedagogicznym : Autonomia. Pobrane z http://www.npkontrola.pl/data/documents/2/129/129.pdf