Tytuł badania: Związek pomiędzy postawą ciała i stabilnością posturalną u dzieci w wieku wczesnoszkolnym
Data: [2011]
Badacz: Justyna Drzał-Grabiec, Renata Skalska-Izdebska, Agnieszka Sołek, Katarzyna Walicka-Cupryś

Celem badania było oszacowanie związku występującego pomiędzy postawą ciała a wadami postawy w okolicach tułowia u dzieci w wieku wczesnoszkolnym (klasy I-III). W badaniu wzięło udział 104 uczniów (46 chłopców oraz 58 dziewczynek) ze Szkoły Podstawowej w Lesku. W ocenie postawy ciała dzieci zastosowano System Zebris (oprogramowanie WinSpine 2.3), natomiast do oceny ich równowagi posłużono się platformą Zebris PDM. Z badania wynika, że spłycenie kifozy występuje u 8,5% dziewczynek i 19,6% chłopców, natomiast jej zwiększenie u 23,7% dziewczynek i 17,4% chłopców. Pogłębioną lordozę zauważono u 18,6% dziewczynek i 15,2% chłopców. Jej spłycenie występowało natomiast u 27,1% dziewczynek i 37% chłopców. Wyniki badania (opracowane za pomocą analizy statystycznej z wykorzystaniem programu STATISTICA) potwierdziły niskie korelacje pomiędzy badanymi parametrami postawy i równowagi ciała. Stwierdzono zależność pomiędzy prawostronną skoliozą a średnim odchyleniem środka nacisku stóp w płaszczyźnie czołowej.

Autorskie słowa kluczowe: dzieci, stabilność posturalna, postawa ciała, wady postawy
Author's Keywords: children, postural stability, posture defects
Deskryptory TESE: dziecko, zdrowie, postawa, szkoła podstawowa, analiza statystyczna
TESE descriptors: child, health, attitude, primary school, statistical analysis
  • Walicka-Cupryś, K., Skalska-Izdebska, R., Drzał-Grabiec, J. i Sołek, A. (2013). Związek pomiędzy postawą ciała i stabilnością posturalną u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Postępy Rehabilitacji, 4, 47-54.