Tytuł badania: Zachowania zdrowotne nauczycieli a jakość ich pracy zawodowej i życia osobistego
Data: 1997
Badacz: Józefa Chmielewska, J. Jasińska, B. Kłoszewska

Celem badania była diagnoza samopoczucia nauczycieli czynnych zawodowo. Badaniem objęto nauczycieli szkół podstawowych z różnych regionów kraju; 90% stanowiły kobiety. Swoje samopoczucie jako bardzo dobre oceniło 58% nauczycieli miejskich i 70% wiejskich, jako w normie – 36% i 21%; zdrowie fizyczne jako bardzo dobre oceniło 22% nauczycieli miejskich i 44% wiejskich, jako w normie wiekowej – 68% i 46% (analiza dotyczyła 160 nauczycieli miejskich i 104 wiejskich). Nauczyciele najczęściej cierpieli na choroby: gardła – 62%, kobiece – 28%, nerwicowe – 25%, serca – 17%, reumatyczne – 14% (analiza dotyczyła 491 nauczycieli miejskich i 291 wiejskich). Przejawiane zachowania prozdrowotne: wypoczynek czynny na działce lub w domu – 78% ogółu, sen powyżej siedmiu godzin na dobę – 62%, zdrowe odżywianie, rzucenie papierosów – 32% (10% nauczycieli miejskich i 61% wiejskich), wypoczynek zorganizowany – 31% (38% nauczycieli miejskich i 21% wiejskich), aktywność umysłowa – 5% (analiza dotyczyła 200 nauczycieli miejskich i 150 wiejskich). Pracę ponadnormatywną podejmowało 78% nauczycieli miejskich i 69% wiejskich, 53% i 69% lekceważyło zwolnienia lekarskie, 33% i 10% paliło papierosy i zażywało środki nasenne (analiza dotyczyła 160 nauczycieli miejskich i 104 wiejskich). Częstotliwość konsultacji lekarskich: laryngologiczno-foniatryczna – 43% nauczycieli miejskich i 77% wiejskich, internistyczna – 66% i 47%, ginekologiczna – 38% i 43%, neurologiczno-psychiatryczna – 12% i 19%, reumatologiczno-ortopedyczna – 7% i 16%, kardiologiczna – 9% i 11% (analiza dotyczyła 200 nauczycieli miejskich i 150 wiejskich). W ocenie 70% badanych warunki pracy były szkodliwe dla zdrowia.

Autorskie słowa kluczowe: praca zawodowa
Author's Keywords: job
Deskryptory TESE: nauczyciel, szkoła podstawowa, zawód nauczyciela, zdrowie, problemy zdrowotne
TESE descriptors: teacher, primary school, teaching profession, health, health problems
  • Chmielewska, J. (1999). Zachowania zdrowotne nauczycieli a jakość ich pracy zawodowej i życia osobistego. Ruch Pedagogiczny, 3/4, 55-68.