Tytuł badania: Zachowania zdrowotne studiujących zaocznie na kierunku pedagogika Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie
Data: listopad 2005 – grudzień 2005
Badacz: Maria Pyzik, Joanna Rodziewicz-Gruhn

Celem badania było poznanie sposobu spędzania czasu, rodzaju podejmowanej aktywności ruchowej, sposobu odżywiania i spożywania używek wśród studentek pierwszego roku studiów niestacjonarnych na kierunku: pedagogika Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Badaniem ankietowym objęto losowo dobraną grupę 148 osób w wieku 19-22 lat, wszystkie stanu wolnego, 43% pochodzenia wiejskiego. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że badane preferowały bierny sposób spędzania czasu wolnego i rzadziej niż studentki studiów stacjonarnych podejmowały aktywność ruchową, w tym szczególnie badane pochodzące z miast. Wśród najczęściej wskazywanych form spędzania czasu wolnego znalazły się spotkania towarzyskie (69,5% studentek z miast, 65,5% studentek ze wsi) i słuchanie muzyki (odpowiednio 62% i 77%). Analiza odpowiedzi na pytanie o preferowane formy rekreacji ruchowej ujawniła, że studentki ze wsi częściej podejmowały niemal każdą kategorię aktywności. Generalnie dominowała jazda rowerem (45% i 58,5%), bieganie (24% i 30,5%), pływanie (23,5% i 24,5%), spacer (16% i 39%), ćwiczenia gimnastyczne (12,5% i 16,5%) oraz siatkówka (11% i 11%). Badane z miast najczęściej podejmowały aktywność ruchową w wakacje (33,5%), natomiast badane ze wsi – w weekend (23,5%). Codziennie aktywność taką podejmowało 23% badanych z miast i 18% badanych ze wsi. Analiza odpowiedzi na pytania dotyczące picia alkoholu i palenia papierosów ujawniła, że badane z miast częściej stosowały używki, choć i tak większość badanych piła zaledwie kilka razy w roku (50% i 49,5%) lub w ogóle nie piła (18% i 20,5%). Najczęściej wybieranym trunkiem było piwo (60,5% i 61%).

Autorskie słowa kluczowe: aktywność fizyczna, studenci, używki
Author's Keywords: physical activity, students, stimulants
Deskryptory TESE: zachowania społeczne, zdrowie, student, szkoła wyższa, zachowania
TESE descriptors: social behaviour, health, student, higher education, behaviour
  • Rodziewicz-Gruhn, J. i Pyzik, M. (2007). Zachowania zdrowotne studiujących zaocznie na kierunku pedagogika Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Homines Hominibus, 3, 163-167.

Indira Lachowicz 1
Joanna Wojcieszy%25C5%2584ska 0