Tytuł badania: Ewaluacja szkoleń kandydatów na egzaminatorów w latach 2005-2006
Typ badania: ewaluacyjne
Data: wrzesień 2005 – grudzień 2006
Badacz:

Celem badania było przeprowadzenie monitoringu przygotowania szkoleń kandydatów na egzaminatorów OKE w Poznaniu oraz ocena jakości pracy osób prowadzących szkolenie. W badaniu wzięto pod uwagę 37 szkoleń w zakresie: sprawdzianu (12 szkoleń), egzaminu gimnazjalnego (10 szkoleń), matury (15 szkoleń). We wszystkich kursach wzięło udział łącznie 945 kandydatów na egzaminatorów. Do opracowania danych posłużono się analizą ilościową. Narzędziami badawczymi były: kwestionariusz ankiety dla nauczycieli, obserwacja zajęć, analiza dokumentacji szkoleniowej, wyniki modułu egzaminacyjnego. Na podstawie pozytywnych komentarzy zamieszczonych w ankietach stwierdzono, że został zrealizowany pełen program szkoleń, prowadzący byli profesjonalnie przygotowani, a większość respondentów oceniła swoje przygotowanie do oceniania egzaminów jako dobre. Wysoką efektywność szkoleń potwierdziła także stuprocentowa zdawalność egzaminu przeprowadzonego na koniec kursu.

Deskryptory TESE: szkolenie praktyczne, egzamin, ewaluacja, ewaluacja nauczycieli, kwalifikacje zawodowe, przebieg kariery zawodowej
TESE descriptors: practical training, examination, evaluation, evaluation of teachers, vocational qualification, career advancement
  • Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu. (2006). Ewaluacja szkoleń kandydatów na egzaminatorów w latach 2005-2006. Karta informacyjna badania związanego z systemem egzaminowania zewnętrznego. Pobrane z http://www.oke.poznan.pl/cms,745,wykaz_zrealizowanych_projektow_badawczych.htm