Tytuł badania: Zachowania zdrowotne młodzieży szkolnej w Polsce
Data: 1990
Badacz: Ilona Burzyńska, Joanna Mazur, Maria Pułtorak, Maria M. Szymańska, Anna Wojciechowska, Barbara Woynarowska

Jednym z celów raportu było przedstawienie wyników badań dotyczących wiedzy i postaw wobec HIV/AIDS u badanej młodzieży. Badania przeprowadzono w Polsce na grupie 2963 uczniów z klas pierwszych i trzecich szkół ponadpodstawowych (1602 chłopców, 1361 dziewcząt). Badani byli w wieku 15 i 17 lat. Grupę dobrano losowo (dobór dwustopniowy). Raport ilustruje wyniki badań (pozyskane za pomocą anonimowego kwestionariusza ankiety) na temat wiedzy i postaw badanych wobec HIV/AIDS. Dodatkowo zawarte są informacje o stosunkach płciowych młodzieży i stosowaniu przez nich środków antykoncepcyjnych. Wyniki badań pokazały, że głównym źródłem informacji o HIV/AIDS jest telewizja (66%). Co drugi ankietowany wskazywał natomiast na różnego rodzaju czasopisma. Na czterech respondentów jeden z nich opowiadał się za unikaniem (przez nosicieli wirusa) stosunków seksualnych. 17% chłopców w wieku 15 lat miało już za sobą pierwszy stosunek płciowy (odsetek dla uczniów o dwa lata starszych wyniósł 36%). U płci przeciwnej wyglądało to następująco: 5% dziewcząt 15-letnich oraz 18% kobiet 17-letnich. Okazało się, że wśród osób aktywnych seksualnie co trzeci badany używał środków antykoncepcyjnych (do najczęstszych zaliczano: prezerwatywy oraz tabletki antykoncepcyjne).

Deskryptory TESE: zachowania, młodzież, Polska, szkolnictwo średnie, zdrowie, wiedza, postawa
TESE descriptors: behaviour, youth, Poland, secondary education, health, knowledge, attitude
  • Woynarowska, B., Szymańska, M.M., Burzyńska, I., Mazur, J., Pułtorak, M. i Wojciechowska, A. (1993). Zachowania zdrowotne młodzieży szkolnej w Polsce. Warszawa: Wydawnictwo Medyczne Sanmedia.