Tytuł badania: Zachowania zdrowotne młodzieży gimnazjalnej na przykładzie środowiska miejskiego i wiejskiego. Część I. Palenie tytoniu i spożywanie napojów alkoholowych
Projekt badawczy:
  • Zachowania zdrowotne młodzieży gimnazjalnej na przykładzie środowiska miejskiego i wiejskiego
pokaż badania
Data: [2010]
Badacz: Agnieszka Bielaszka, Teresa Matjeka, Elżbieta Niedworok, Elżbieta Szczepańska

W badaniu uczestniczyło 167 uczniów pierwszych i drugich klas z dwóch szkół gimnazjalnych w Tarnowskich Górach i Boronowie. W badanej próbie było 48% dziewcząt i 52% chłopców. Wiek respondentów mieścił się w granicach 13-14 lat. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano autorski kwestionariusz wywiadu. Do palenia przyznało się 20% ankietowanych; okazało się, że papierosy palili trzy razy częściej uczniowie z miasta niż ze wsi; prawidłowość ta dotyczyła obu płci. Do inicjacji tytoniowej najczęściej dochodziło w przypadku osób w wieku 11-12 lat (40% wskazań). Wśród uczniów z miasta inicjację tytoniową wcześniej przechodziły dziewczęta niż chłopcy, a w środowisku wiejskim – odwrotnie. 44,2% badanych deklarowało, że po raz pierwszy sięgnęli po papieros z ciekawości. Najrzadziej do palenia skłaniały ich problemy w szkole – wskazało je 3,8% ankietowanych. 24% dziewcząt za przyczynę palenia uznało problemy osobiste, a 19,1% namowy kolegów. U chłopców duży odsetek wskazań dotyczył chęci zaimponowania kolegom albo zwrócenia na siebie uwagi. Do spożywania alkoholu przyznało się 20% gimnazjalistów; różnica między dziewczętami a chłopcami w tym zakresie była niewielka. Czynnikiem różnicującym częstotliwość spożycia alkoholu było miejsce zamieszkania młodzieży – alkohol pili dwa razy częściej uczniowie z miasta niż ze wsi. Wiek inicjacji alkoholowej – podobnie jak w przypadku papierosów – wynosił 11-12 i 13-14 lat (po 40% wskazań). Okazało się, że do inicjacji alkoholowej wcześniej dochodzi w przypadku uczniów ze wsi niż z miasta.

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, zachowania zdrowotne
Author's Keywords: adolescents, smoking cigarettes, drinking alcohol, salubrious behaviour
Deskryptory TESE: narkomania, zdrowie, choroba, problemy zdrowotne, edukacja zdrowotna, gimnazjum
TESE descriptors: drug abuse, health, illness, health problems, health education, lower secondary
  • Szczepańska, E., Matjeka, T., Bielaszka, A. i Niedworok, E. (2010). Zachowania zdrowotne młodzieży gimnazjalnej na przykładzie środowiska miejskiego i wiejskiego. Część I. Palenie tytoniu i spożywanie napojów alkoholowych. Annales Academiae Medicae Silesiensis, 1-2, 35-47.