Tytuł badania: Funkcje wychowawcze ludzi starszych. Relacje dziadków z wnukami – pomoc czy przeszkoda?
Data: [2011]
Badacz: Mirosław Modzelewski

W badaniu wzięło udział 150 dzieci w wieku od 12 do 13 lat. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz ankiety. 90,1% rodzin, w których wychowywały się dzieci, to rodziny pełne. Połowa badanych dzieci miała dziadków. Codzienny kontakt z wnukami dotyczył 57% respondentów, kontakt raz w tygodniu 28%, raz w miesiącu 9%, a raz w roku 6%. W badaniu pytano dzieci o specyfikę ich kontaktów z dziadkami. 45,4% wskazało na pomoc w codziennych czynnościach. 41% uczniów otrzymywało pomoc w obowiązkach szkolnych (takiej pomocy ze strony dziadków nie miało 59% respondentów). Dziadkowie pomagali rodzicom w wychowywaniu dzieci w 45,4% przypadków rodzin (pozostałe rodziny nie mogły liczyć na taką pomoc). 77,3% dzieci deklarowało, że dziadkowie nie zmieniają nigdy decyzji wcześniej podjętych przez ich rodziców. Dla 91% respondentów najbliższymi osobami w otoczeniu byli rodzice. 54,5% wskazało, że dziadkowie udzielają im wskazówek niezbędnych do życia. 27,3% uczniów podkreśliło pomocniczą rolę dziadków w ich życiu.

Deskryptory TESE: rodzice, rodzina niepełna, rodzina, opieka nad dzieckiem, wychowanie dziecka
TESE descriptors: parents, one-parent family, family, childcare, child rearing
  • Modzelewski, M. (2012). Funkcje wychowawcze ludzi starszych. Relacje dziadków z wnukami – pomoc czy przeszkoda? Prace Naukowe Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości. Zeszyty Pedagogiczno-Medyczne, 2, 125-131.