Tytuł badania: The New Public-Private Dynamics in Polish Higher Education (in a Wider Comparative Context)
Projekt badawczy:
  • NORPOL
pokaż badania
Data: 2010
Badacz: Marek Kwiek

The aim of the presentation is to present and assess the change in Polish higher education system in 1990-2010 related to wider processes of P-P dynamics as well as the issue of external privatization (growth in the number of private sector providers) and internal privatization (various finance-driven cost-recovery mechanisms in public sector institutions).

Deskryptory TESE: Polska, Proces Boloński, Europejski Obszar Szkolnictwa Wyższego, szkolnictwo wyższe, reforma szkolnictwa
TESE descriptors: Poland, Bologna Process, European Higher Education Area, higher education, educational reform
  • Kwiek, M. (2010). The New Public-Private Dynamics in Polish Higher Education (in a Wider Comparative Context). CPP RPS. Pobrane z http://cpp.amu.edu.pl/norpol.htm