Tytuł badania: Zachowania antyzdrowotne młodzieży łódzkich szkół średnich
Data: styczeń 1995 – styczeń 1996
Badacz: Maria Renata Dziuda, Ewa Zimna-Walendzik

Celem badania było określenie częstości i intensywności palenia tytoniu, spożywania alkoholu i używania środków narkotycznych wśród młodzieży z łódzkich szkół ponadpodstawowych. Badaniem objęto dobranych losowo 736 uczniów klas trzecich (343 chłopców, 393 dziewczęta) różnych typów szkół średnich: 244 z liceum ogólnokształcącego, 239 z liceum zawodowego i technikum, 253 z zasadniczej szkoły zawodowej. Badanie miało charakter anonimowej ankiety audytoryjnej; kwestionariusz wzorowano na ankietach WHO. Z próby wyłączono ankiety niepełne (2%) i pochodzące od młodzieży powyżej 18. roku życia (1,5%). Próbę palenia papierosów podjęło 62% badanych,56% dziewcząt i 67% chłopców; w zasadniczej szkole zawodowej paliło 66% dziewcząt i 75% chłopców, w LO 52% i 62%, w liceum zawodowym i technikum 53% i 67%. Wiek wypalenia pierwszego papierowa wynosił 13 lat dla dziewcząt i 12,5 dla chłopców; najmłodsza palaczka miała siedem lat, palacz pięć. W wieku 15 lat próbę palenia miało za sobą 52% dziewcząt i 75% chłopców. Codziennie paliło 25% badanych, 33% chłopców i 18% dziewcząt. W ZSZ paliło 38%, w liceum zawodowym i technikum 23%, w LO 11%. Kilka razy w miesiącu lub roku paliło 10%, podobnie w różnych typach szkół. Dziewczęta wypalały średnio dziewięć papierosów, chłopcy 11,5. Powyżej 10 sztuk paliło dziennie 23% chłopców i 5,5% dziewcząt. Osoby palące sporadycznie paliły średnio 2,5 papierosa, niezależnie od typu szkoły. 5,5% badanych deklarowało całkowitą abstynencję, 4,5% chłopców i 6% dziewcząt; poziom był podobny we wszystkich typach szkół. Wśród pijących dziewczęta preferowały piwo i wino, chłopcy wódkę. 44% badanych piło raz w tygodniu i częściej piwo (35% dziewcząt i 55% chłopców), najczęściej w szkołach zawodowych (odpowiednio 42% i 60%). Wódkę raz w tygodniu i częściej piło 11% (6% dziewcząt i 19% chłopców), najczęściej uczniowie szkół zawodowych (8% i 24%). Dziewczęta w czasie jednej okazji wypijały średnio 550 ml piwa, 350 ml wina, 150 ml wódki, chłopcy odpowiednio 1200 ml, 450 ml, 200 ml. 27% badanych przyznało się do całkowitej utraty świadomości po spożytym alkoholu (17% dziewcząt, 39% chłopców); w ciągu ostatniego roku wśród dziewcząt wystąpiła ona do czterech razy i 14%, pięć i więcej razy u 3%, wśród chłopców odpowiednio 26% i 13%. W ciągu ostatnich 12 miesięcy 15% badanych sięgnęło po środki narkotyczne (11% dziewcząt, 18% chłopców); próbowało ich 19% uczniów LO, 15% z ZSZ, 11% z liceum i technikum. 4% brało marihuanę, 3% amfetaminę, 1,2% leki nasenne, 0,7% środki wziewne, 0,4% amfetaminę, po 0,1% brało kompot oraz morfinę (ostatnie trzy środki wyłącznie chłopcy). 2,7% używało środków narkotycznych kilka razy w tygodniu lub miesiącu (pięć dziewcząt, 15 chłopców); 1,4% brało marihuanę, 1% amfetaminę, 0,1% środki nasenne, 0,1% kompot. Osoby stale używające środków narkotycznych miało wśród kolegów 29% chłopców i 22% dziewcząt. Stwierdzono, że czynniki takie jak struktura rodziny i wykształcenie rodziców nie wpływały na częstość palenia tytoniu, picia alkoholu i używania narkotyków. W porównaniu z wynikami innych badań odnotowano spadek zainteresowania paleniem tytoniu, a wzrost popularności napojów alkoholowych i środków odurzających.

Author's Keywords: adolescents, psychoactive substance
Deskryptory TESE: młodzież, profilaktyka, szkoła średnia, zdrowie, problemy zdrowotne, narkomania
TESE descriptors: youth, prevention, secondary school, health, health problems, drug abuse
  • Dziuda, R.M. i Zimna-Walendzik, E. (1996). Zachowania antyzdrowotne młodzieży łódzkich szkół średnich. Alkoholizm i Narkomania, 4, 459-470.