Tytuł badania: Używanie substancji psychoaktywnych przez uczniów liceów ogólnokształcących w gminie Warszawa-Centrum
Data: listopad 1998
Badacz: Krzysztof Bobrowski, Katarzyna Okulicz-Kozaryn

Przedmiotem badania było używanie substancji psychoaktywnych przez uczniów liceów ogólnokształcących. W badaniu wzięło udział 6519 uczniów klas pierwszych LO i 2736 uczniów klas trzecich ze szkół średnich z każdej z siedmiu dzielnic gminy. W klasach pierwszych było 58,7% dziewcząt, w trzecich zaś – 59,8%. Pomiaru dokonano za pomocą kwestionariusza opracowanego w 1984 roku przez Barbarę Wolniewicz-Grzelak, składającego się z dwóch anonimowych ankiet, z których jedna jest poświęcona zażywaniu przez młodzież środków psychoaktywnych, druga – konsumpcji alkoholu. Pytania dotyczyły także palenia papierosów przez licealistów. 46% badanych w roku poprzedzającym badanie uczestniczyło w spotkaniu, na którym zażywano narkotyki. 26,4% dziewcząt i 25,5% chłopców z klas pierwszych brało udział w takich imprezach kilka razy albo więcej. W przypadku trzecioklasistów ten odsetek wzrasta – w spotkaniach tego typu uczestniczyło 70% chłopców i 62% dziewcząt. 15% badanych z klas pierwszych przynajmniej raz w roku poprzedzającym badanie sięgnęło po środki psychoaktywne. Najpopularniejszym narkotykiem zażywanym przez młodzież były marihuana i inne pochodne konopi. 13% pierwszoklasistów i 28% trzecioklasistów sięgało po amfetaminę. 7% uczniów klas pierwszych i 10% uczniów klas trzecich zażywało amfetaminę. Co czwarty badany z klasy pierwszej LO palił papierosy. Co ciekawe, w grupie palących uczniów dominowały dziewczęta. 19% chłopców z klas trzecich przyznało się do palenia okazjonalnego. 26% starszych dziewcząt paliło nie częściej niż kilka razy w tygodniu, 17% zaś – codziennie. Wśród chłopców do regularnych palaczy zaliczyło siebie 18% osób. Najwięcej palaczy „codziennych” uczęszczało do szkół na Woli i Żoliborzu. 20% badanych było abstynentami i nie stwierdzono w tej grupie różnicy między chłopcami a dziewczętami. 50% respondentów przyznało się do picia alkoholu w miesiącu poprzedzającym badanie. 21% chłopców i 13,6% dziewcząt otwarcie mówiło o upijaniu się. W grupie siedemnastolatków było tylko około 7% osób niepijących alkoholu. Ponad 70% uczniów klas trzecich przyznało się do picia alkoholu w miesiącu poprzedzającym badanie. 44% siedemnastoletnim chłopcom i 27% dziewczętom zdarzało się upić. Najpopularniejszym trunkiem wśród młodzieży warszawskich liceów było piwo. 60% pierwszoklasistów i 77,2% trzecioklasistów sięgało po wino (zwłaszcza dziewczęta). Wódkę w ciągu roku poprzedzającego badanie piło 2/5 pierwszoklasistów i 2/3 trzecioklasistów.

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, rozpowszechnienie, substancje psychoaktywne
Author's Keywords: adolescents, prevalence, psychoactive substance
Deskryptory TESE: narkomania, choroba, profilaktyka, zdrowie, postawa, problemy zdrowotne
TESE descriptors: drug abuse, illness, prevention, health, attitude, health problems
  • Bobrowski, K. i Okulicz-Kozaryn, K. (1999). Używanie substancji psychoaktywnych przez uczniów liceów ogólnokształcących w gminie Warszawa-Centrum. Alkoholizm i Narkomania, 4, 579-598.