Tytuł badania: Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe – sesja letnia 2008 rok
Kolejne lata cyklu: 2005 2007 2008 2009 2010
Typ badania: cykliczne
Data: czerwiec 2008 – lipiec 2008
Badacz:

Celem badania było omówienie wyników egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe absolwentów zasadniczych szkół zawodowych, techników oraz szkół policealnych w sesji letniej 2008 z województw dolnośląskiego i opolskiego. Raport podzielono na trzy części: organizacja i przebieg egzaminu (technika i szkoły policealne, zasadnicze szkoły zawodowe); statystyka wyników egzaminu (frekwencja na egzaminie, zdawalność egzaminu, rozkłady wyników punktowych, łatwość etapu pisemnego, łatwość pierwszej części etapu pisemnego według umiejętności w poszczególnych zawodach technikum i szkoły policealnej, łatwość pierwszej części etapu pisemnego według umiejętności w poszczególnych zawodach zasadniczych szkół zawodowych, łatwość elementów pracy egzaminacyjnej w etapie praktycznym technikum i szkoły policealnej, łatwość etapu praktycznego według obszarów umiejętności: zawody zasadniczych szkół zawodowych, łatwość elementów pracy egzaminacyjnej w etapie praktycznym technikum i szkoły policealnej; prezentacja na konferencję dyrektorów – listopad 2008). Egzamin w obu etapach (pisemnym i praktycznym) zdało 2951 osób, co stanowi 70,1% wszystkich przystępujących do egzaminu. Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe w obu etapach (pisemnym i praktycznym) zdało 3011 osób, co stanowi 70,1% wszystkich przystępujących do egzaminu. Egzamin zdawało 4124 absolwentów w części pisemnej oraz 3644 osób w części praktycznej. Przeprowadzony został w 177 ośrodkach egzaminacyjnych. Egzamin pisemny odbył się 16 czerwca 2008 roku, etap praktyczny – od 24 czerwca do 12 lipca 2008 r. W obu etapach uczestniczyli obserwatorzy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Deskryptory TESE: kształcenie i szkolenie zawodowe, szkoła średnia o profilu zawodowym, przyuczenie do zawodu, ośrodek szkoleniowy, placówka kształcenia dorosłych, egzamin ustny, egzamin, egzamin pisemny
TESE descriptors: vocational education and training, vocational school, apprenticeship, training centre, adult education institution, oral examination, examination, written examination
  • Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu. (2008). Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe – sesja letnia 2008 rok. Pobrane z http://oke.wroc.pl/article.php/20090316232917894