Tytuł badania: Migracje szansą województwa pomorskiego — wspieranie pozytywnych trendów adaptacyjnych na regionalnym rynku pracy
Projekt badawczy:
  • Migracje szansą województwa pomorskiego — wspieranie pozytywnych trendów adaptacyjnych na regionalnym rynku pracy
Data: wrzesień 2008 – listopad 2008
Badacz: Jakub Jerz, Marta Kononowicz, Joanna Michałowska, Sebastian Stefański, Grażyna Zielińska

Badanie miało charakter ilościowy i zostało przeprowadzone za pomocą wystandaryzowanego kwestionariusza wywiadu (klasyczny wywiad face-to-face), z wykorzystaniem ankiety papierowej. Przy realizacji projektu pracowali wykwalifikowani i przeszkoleni ankieterzy PBS DGA. W każdym z 20 powiatów województwa pomorskiego badanie przeprowadzono na próbie około 200 osób w wieku produkcyjnym. W tej grupie około 10% stanowią uczniowie i studenci, a po praiwe 5% emeryci, renciści (łącznie 11%) oraz gospodynie domowe. Łącznie w całym województwie zbadano ponad 4000 osób. Taka wielkość próby pozwala na bezpieczne wnioskowanie na poziomie powiatów. Do analiz wykorzystano zbiór, w którym po kontroli i usunięciu części ankiet pozostawiono 4099 wywiadów. Ankiety przeprowadzono z osobami w wieku produkcyjnym, tzn. z kobietami w wieku 18-59 lat i mężczyznami w wieku 18-64 lat. Respondentem mogła być osoba, która zamieszkuje na stałe lub czasowo dom, mieszkanie wylosowane do badania, a więc pochodzi z tego miejsca, lub przyjechała na jakiś czas w celach zarobkowych. Wykluczono osoby przebywające czasowo z powodów innych niż zarobkowe, np. urlopowych. Według deklaracji uzyskanych w badaniu nieco ponad 20% Pomorzan uczestniczyło w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed badaniem w szkoleniu lub kursie dokształcającym (innym niż BHP i PPOŻ). Najwyższy wskaźnik osób uczestniczących w szkoleniach i kursach występuje wśród osób z wyższym wykształceniem. Największą popularnością cieszą się kursy języków obcych, informatyka i wykorzystanie komputerów, usługi transportowe, w tym kursy prawa jazdy, oraz rozwój osobowościowy i kariery zawodowej.

Deskryptory TESE: migracja, rynek pracy, mobilność zawodowa, Unia Europejska, edukacja dorosłych, kształcenie i szkolenie zawodowe
TESE descriptors: migration, labour market, occupational mobility, European Union, adult education, vocational education and training
  • Michałowska, J. i Kononowicz, M. (2009). Migracje szansą województwa pomorskiego — wspieranie pozytywnych trendów adaptacyjnych na regionalnym rynku pracy. Raport z badania zrealizowanego przez PBS DGA Sp. z o.o. Pobrane z http://pbs.pl/repository/files/Wyniki/2009/Migracje_-_raport_z_badania_PBS_DGA.pdf