Tytuł badania: Trendy w używaniu przez młodzież substancji psychoaktywnych. Badania mokotowskie
Data: 1996
Badacz: Krzysztof Ostaszewski

Przedmiotem badania były trendy w używaniu substancji psychoaktywnych przez młodzież. W badaniu wzięło udział 2514 uczniów klas pierwszych szkół ponadpodstawowych z dzielnicy Warszawa-Mokotów. 15,7% respondentów przynajmniej raz w roku przed badaniem zażywało narkotyki. 8% badanych przyznało, że zażywali narkotyki kilka razy w roku poprzedzającym badanie. Wśród osób zażywających narkotyki (przynajmniej raz w życiu) więcej było chłopców niż dziewcząt – odpowiednio: 18,7% i 12,9%. Całkowitą abstynencję zadeklarowało 11,7% dziewcząt i 8,4% chłopców. W okresie 30 dni przed badaniem upiło się 27,2% chłopców i 11% dziewcząt. Do picia alkoholu w tym okresie (bez upijania się) przyznało się 58% chłopców i 48,5% dziewcząt. Papierosy codziennie paliło 19,3% chłopców i 15,5% dziewcząt. Leki uspokajające w ostatnim roku brało 21,8% dziewcząt i 7,7% chłopców. W świetle przedstawionych wyników badania widać wyraźnie, jak często młodzież sięga po substancje psychoaktywne. Warto w takiej sytuacji podejmować systemowe działania profilaktyczne: monitorowanie zażywania substancji psychoaktywnych wśród dzieci i młodzieży; szkolenie nauczycieli i wychowawców w zakresie profilaktyki; pracę edukacyjną nauczycieli z uczniami; ograniczanie przepisów dotyczących udostępniania substancji psychoaktywnych; zapewnienie fachowej opieki uczniom z grup ryzyka; rozszerzenie i wzbogacenie oferty zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży; egzekwowanie przepisów zakazujących udostępniania młodzieży środków psychoaktywnych; promowanie zdrowego stylu życia.

Deskryptory TESE: narkomania, zdrowie, problemy zdrowotne, choroba, postawa, opieka zdrowotna
TESE descriptors: drug abuse, health, health problems, illness, attitude, health care
  • Ostaszewski, K. (1998). Trendy w używaniu przez młodzież substancji psychoaktywnych. Badania mokotowskie. Serwis Informacyjny. Narkomania, 1, 30-38.