Tytuł badania: Oszacowanie stanu zdrowia psychicznego nastolatków na podstawie ich subiektywnych ocen zdrowia
Data: 2002
Badacz: Anna Borucka, Katarzyna Okulicz-Kozaryn

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: Jak nastolatkowie oceniają swoje zdrowie? Czy chłopcy i dziewczęta różnią się w swoich ocenach własnego zdrowia? Jaki jest związek między subiektywną oceną własnego zdrowia nastolatków a psychologicznymi wskaźnikami zdrowia psychicznego? Próbę badawczą stanowili uczniowie losowo dobranych klas pierwszych z gimnazjów zlokalizowanych w Warszawie (N = 1127). Wśród respondentów 46,5% stanowili chłopcy, a średnia wieku wynosiła 13 lat i 10 miesięcy. Do zebrania materiału posłużono się metodą audytoryjną z wykorzystaniem kwestionariusza HRQOL (Health Related Quality of Life). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że 5% ankietowanych gimnazjalistów zdecydowanie potrzebowało pomocy psychologicznej. Ustalono również, że odsetek grupy wysokiego ryzyka wynosił 9%. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem okazało się również, że dziewczęta oceniały swoje zdrowie psychiczne znacznie niżej niż chłopcy. Ponadto odnotowano, że 60% gimnazjalistów nie odczuwało żadnych problemów zdrowotnych (zarówno psychicznych, jak i fizycznych).

Autorskie słowa kluczowe: zdrowie psychiczne, młodzież, subiektywna ocena zdrowia
Author's Keywords: mental health, adolescents, subjective health assessment
Deskryptory TESE: młodzież, zdrowie, dobre samopoczucie, problemy zdrowotne, postawa
TESE descriptors: youth, health, well-being, health problems, attitude
  • Okulicz-Kozaryn, K. i Borucka, A. (2004). Oszacowanie stanu zdrowia psychicznego nastolatków na podstawie ich subiektywnych ocen zdrowia. Medycyna Wieku Rozwojowego, 3, 499-512.