Tytuł badania: Seksualność studentek wrocławskich uczelni – po 10 latach
Data: 2012 – 2013
Badacz: Aleksandra Idzior, Patrycja Izydorczyk, Olga Kocjan, Anna Rząsa, Zygmunt Zdrojewicz

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy wiedzy studentek wrocławskich uczelni na temat własnej seksualności. Otrzymane wyniki dodatkowo poddano analizie porównawczej z wynikami analogicznego badania z 2003 roku. Próba liczyła 330 studentek (40,61% z Uniwersytetu Medycznego, 34,85% z Uniwersytetu Wrocławskiego, 16,67% z Politechniki Wrocławskiej, 4,24% z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz 1,52% z Uniwersytetu Ekonomicznego; 2,73% uczęszczało do innych wrocławskich uczelni wyższych). Wiek badanych kobiet mieścił się w zakresie od 18 do 29 lat (średnia wieku wyniosła 22 lata). Do zebrania materiału posłużono się kwestionariuszem ankiety. W wyniku przeprowadzonego badania wykazano, że średni wiek inicjacji wynosił (bez zmian w stosunku do ostatniego badania) 19 lat, jednak zmianie uległ przedział wiekowy inicjacji. Minimalny wiek obniżył się do 13. roku życia, natomiast maksymalny podniósł się do 29 lat (w 2003 r. przedział wiekowy inicjacji równał się: 14-25 lat). Ustalono również, że średnia liczba partnerów seksualnych w 2013 r. wynosiła 2 (największa podana liczba wynosiła 25, podczas gdy w 2003 r. – 16). Okazało się również, że głównymi źródłami wiedzy studentek o antykoncepcji były internet oraz porada lekarska. W dalszej kolejności wskazywano czasopisma (12,12%), książki (18,48%) oraz porady znajomych (16,97%).

Autorskie słowa kluczowe: seksualność, antykoncepcja, studentki, sponsoring seksualny
Author's Keywords: sexuality, contraception, student, sexual sponsorship
Deskryptory TESE: wychowanie seksualne, płeć żeńska, zachowania społeczne, zachowania, postawa, student
TESE descriptors: sex education, female, social behaviour, behaviour, attitude, student
  • Zdrojewicz, Z., Idzior, A., Rząsa, A., Kocjan, O. i Izydorczyk, P. (2013). Seksualność studentek wrocławskich uczelni – po 10 latach. Seksuologia Polska, 2, 41-47.