Tytuł badania: Pierwsze kroki na rynku pracy. Ogólnopolskie badanie studentów i absolwentów
Projekt badawczy:
  • Pierwsze kroki na rynku pracy
pokaż badania
Data: 12 lutego 2010 – 8 marca 2010
Badacz: Halina Frańczak, Krzysztof Kwiecień, Tomasz Rostkowski

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy postawy studentów oraz absolwentów wobec ich sytuacji na rynku pracy. Do zebrania materiału posłużono się ankietą, która składała się z 25 pytań merytorycznych, ośmiu pytań metryczkowych oraz jednego pytania o adres e-mail. Pytania miały charakter jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, użyto także pytań oceniających postawy na skali oraz uzupełniających pytań tekstowych. Kwestionariusz udostępniono na dedykowanej platformie elektronicznej „Deloitte DEX”. List z prośbą oraz linkiem dostępu do strony internetowej, na której zamieszczono ankietę, wysłano do bazy osób zainteresowanych pracą w Deloitte. Finalnie do analizy zakwalifikowano ankiety wypełnione przez 2044 osoby. Wśród respondentów przewagę stanowiły kobiety (60%). Wiek ankietowanych mieścił się w przedziale 19-26 lat (średnia wyniosła 23,3 roku). 88% stanowiły osoby studiujące dziennie, a 94% – studenci uczelni państwowych. Zdaniem ponad 70% respondentów polskie uczelnie źle przygotowują do poszukiwania pracy. Na podstawie zgromadzonego materiału wykazano również, że do najważniejszych czynników przy wyborze praktyk należą możliwość nauki i zdobycia nowych umiejętności (77%), możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego (62%) oraz szansa na etat w danej firmie (54%). Natomiast przy wyborze pierwszej pracy najważniejsze okazały się ciekawe, rozwijające projekty (49%), bogata oferta szkoleń (36%) oraz dobra atmosfera pracy (35%). Ustalono również, że w opinii ankietowanych najskuteczniejszymi metodami poszukiwania pracy są bezpośrednie znajomości, szukanie pracy poprzez praktyki oraz rekomendacje znajomych pracujących w danej firmie.

Deskryptory TESE: rynek pracy, student pracujący, absolwent, polityka oparta na badaniach, absolwent szkoły wyższej
TESE descriptors: labour market, working student, school leaver, evidence-based policy, graduate
  • Mlost, Ł., Czyżowicz-Lorek, B. i Rostkowski, T. (2010). Pierwsze kroki na rynku pracy. Ogólnopolskie badanie studentów i absolwentów. Pobrane z http://www.deloitte.com/assets/Dcom-Poland/Local%20Assets/Documents/Raporty,%20badania,%20rankingi/PL_pierwsze%20kroki%20na%20rynku%20pracy_maj_2010.pdf