BIBE
polski   english
Strona główna Instytut badań edukacyjnych
BIBE
Evidence Informed Policy
Zobacz również
Nasze strony
O pracowni

Zespół Pracowni BIBE zajmuje się przede wszystkim monitorowaniem i opracowaniem badań za lata 1989-2015 prowadzonych w zakresie szeroko pojętej edukacji.   >> więcej


napisz do nas
bibe@ibe.edu.pl
 
  poprzednie
następne  
 
Obserwuj
Tytuł badania: Mniejszość i większość wyznaniowa wobec nauczania religii w szkole
Data: 1990 – 1992
Badacz: Ewa Nowicka
Abstrakt:

Celem badania było określenie stosunku osób z mniejszości wyznaniowych do nauczania religii w szkole. Badanie przeprowadzono w Warszawie, w różnych środowiskach mniejszościowych. Wykorzystano metodę wywiadu. Rozmowy przeprowadzono z luteranami (19 osób) i prawosławnymi (24). Badani uważali decyzję o ponownym wprowadzeniu nauczania religii do szkół za niekorzystną dla nich. Tylko nieliczni, zwłaszcza osoby duchowne, uznali, że religia w szkole jest konieczna dla rozwoju duchowego dziecka. Większość rozmówców była zdania, że nauczanie religii powinno odbywać się w kościołach, tak jak do tej pory. Respondenci negatywnie wypowiadali się o warunkach w szkole, które uważali za niewystarczające do prowadzenia katechez, zwłaszcza jeśli chodzi o zaplecze kadrowe. Podkreślali jednocześnie ujemne skutki nauczania religii w szkołach dla uczniów niekatolickich. Zanim wprowadzono obowiązek nauczania religii, nie konsultowano się ze środowiskami mniejszości wyznaniowych. Dlatego też badani deklarowali, że decyzja o katechezach szkolnych miała charakter przede wszystkim polityczny, miała na celu podkreślenie dominującej pozycji Kościoła katolickiego w państwie. Niektórzy z badanych twierdzili, że nauczanie religii w szkołach jest wyrazem przymusu i wpływa negatywnie na atmosferę międzywyznaniową. W lepszej sytuacji byli uczniowie ze szkół średnich. Wyrażali zaciekawienie lekcjami religii, mogli prowadzić podczas lekcji tzw. walkę na argumenty, jeśli dochodziło do sporów światopoglądowych. Ponadto młodzież licealna sama decydowała o uczęszczaniu na religię, w tej sytuacji decyzja rodziców miała charakter drugorzędny. W szkołach ponadpodstawowych frekwencja na lekcjach religii w reguły jest mniejsza, dlatego też religia nie pełni funkcji różnicującej uczniów. Zdarzają się jednak postawy nietolerancji, najczęściej wyrażane przez księży i katechetów, co zniechęca młodzież i dzieci do uczęszczania na lekcje.

Deskryptory TESE: postawa, religia, nauczanie, katolicyzm, protestantyzm, Islam, chrześcijaństwo
TESE descriptors: attitude, religion, teaching, Catholicism, Protestantism, Islam, Christianity
Publikacje:
  • Nowicka, E. (1995). Mniejszość i większość wyznaniowa wobec nauczania religii w szkole. W: K. Kicińska, K. Koseła, W. Pawlik (red.), Szkoła czy parafia? Nauka religii w szkole w świetle badań socjologicznych (s. 179-191). Kraków: Nomos.
 
Tagi
Ostatnie wyszukiwania
Wyszukane słowo Liczba odpowiedzi
 
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Baza Informacji o Badaniach Edukacyjnych została stworzona w ramach projektu "BADANIE JAKOŚCI I EFEKTYWNOŚCI EDUKACJI ORAZ INSTYTUCJONALIZACJA ZAPLECZA BADAWCZEGO"