Tytuł badania: Młodzież o problemach narkomanii
Data: [1990]
Badacz: Aleksander Markiewicz, Janina Markiewicz

Celem badania było zebranie informacji na temat potencjalnego wpływu młodzieży zażywającej środki narkotyczne na uczniów gdańskich szkół średnich. Ankietą objęto 221 uczniów technikum, liceum ogólnokształcącego, liceum zawodowego i zasadniczej szkoły zawodowej. Badanie ujawniło, że 23,8% uczniów i 13,7% uczennic przyznało się do kilkukrotnych kontaktów z narkomanami, sporadyczne kontakty utrzymywało zaś 13,5% chłopców i 11,6% dziewcząt. 32,5% badanych zadeklarowało, że nauczyciele nigdy nie prowadzili rozmów z uczniami na temat narkotyków, 14,7% uczniów zespołu szkół zawodowych i 9,2% uczniów liceum zawodowego uznało, że jest to dość częsty temat w rozmowach z nauczycielami. 76% ankietowanych wyraziło przekonanie, że to szkoła powinna być ważnym ogniwem w procesie profilaktyki nałogów i jednocześnie tylko 3,2% stwierdziło, że szkoła zajmuje się tym w wystarczającym stopniu. Do używania środków uzależniających przyznało się 15% chłopców i 7,4% dziewcząt. Wśród najbardziej znanych substancji uzależniających uczniowie wymienili heroinę (144 wskazania); rozpuszczalniki, kleje i inne środki chemiczne (24); kokainę (12), marihuanę (8). 30% badanych znało możliwości zaopatrzenia się w narkotyki na terenie Trójmiasta, 7% stwierdziło, że jest w stanie zdobyć narkotyki w każdej chwili, 48,4%, że ze zdobyciem ich nie miałoby większych trudności. Większość ankietowanych uznała, że narkoman jest osobą chorą (67,4% dziewcząt i 54,6% chłopców), ale tylko 24,2% uczennic i 29,4% uczniów stwierdziło, że potrzebują oni pomocy lekarskiej. 3% badanych kojarzyło narkomanów z przestępczością, 7,14% chłopców uznało ich za pasożytów społecznych, pięciu respondentów określiło ich jako osoby niedojrzałe emocjonalnie. Około 80% badanych uznało za konieczne zorganizowanie leczenia dla narkomanów, bo bez pomocy z zewnątrz nie będą oni mieli szans na powrót do społeczeństwa. 67,4% dziewcząt oraz 51,6% chłopców opowiedziało się za dobrowolnością leczenia, przymus w tym zakresie proponowało 21,4% chłopców i 19% dziewcząt. Zdaniem dziewcząt nie mogło być mowy o represjonowaniu uzależnionych, postawę taką prezentowało jednak 7,1% chłopców.

Deskryptory TESE: narkomania, młodzież, szkoła średnia, szkoła średnia o profilu zawodowym, postawa
TESE descriptors: drug abuse, youth, secondary school, vocational school, attitude
  • Markiewicz, A. i Markiewicz, J. (1991). Młodzież o problemach narkomanii. Biuletyn Informacyjny TZN, 1, 10-17.