Tytuł badania: Styl życia młodzieży licealnej na przykładzie II LO w Katowicach i I LO w Siemianowicach Śląskich
Data: 1997
Badacz: Dominika Błasiak, Dominika Błasiak

Celem badania było scharakteryzowanie stylu życia młodzieży licealnej. Badaniem objęto 102 uczniów z dwóch liceów ogólnokształcących w Katowicach i Siemianowicach Śląskich. Uczniowie uczęszczali do klas pierwszych i maturalnych (po dwie z każdego liceum). Badanie przeprowadzono za pomocą ankiety audytoryjnej. Badanie wykazało, że prawie wszyscy licealiści chcieliby po ukończeniu szkoły podjąć studia. Największą popularnością cieszyły się następujące kierunki: ekonomia, medycyna, informatyka, filologia angielska, wychowanie fizyczne itd. Aspiracje i cele życiowe młodzieży – na podstawie odpowiedzi licealistów – podzielono na trzy kategorie: tradycyjne; związane z odniesieniem sukcesu w życiu zawodowym, a więc skupione na wartościach prestiżowych, intelektualnych oraz perfekcjonistycznych; inne, częściowo związane z wartościami allocentrycznymi, częściowo – z przyjemnościowymi. Dla 86% respondentów politycy nie stanowili żadnego autorytetu. W odpowiedziach nie pojawiały się na ogół konkretne nazwiska polityków; traktowano ich raczej jako grupę najczęściej kłótliwą, leniwą albo powodującą wojny na świecie. Aż 39% uczniów nie wskazało żadnego autorytetu we współczesnym świecie. Do najczęstszych wskazań w tej kategorii należeli: Jan Paweł II, Jerzy Owsiak, rodzice, Marek Kamiński, Renata Mauer, Kasia Kowalska. W hierarchii wartości licealistów najwyższe miejsca zajmowały: miłość, przyjaźń i rodzina – odpowiednio 46%, 30% i 26% wskazań. 99 respondentów określiło siebie jako osoby wierzące. 79 uczniów modli się, 73 uczestniczy w mszach świętych. Trzy osoby przyznały się do słuchania katolickich stacji radiowych. 10% respondentów uznało działalność społeczną za zdecydowanie potrzebną, za zdecydowanie niepotrzebną zaś – 7% ankietowanych. 39% uczniów klas pierwszych i aż 75% maturzystów przyznało się do picia alkoholu, najczęściej raz w tygodniu.

Deskryptory TESE: postawa, kompetencje społeczne, osobowość, autonomia osobista, kreatywność
TESE descriptors: attitude, social competences, personality, personal autonomy, creativity
  • Błasiak, D. (2000). Styl życia młodzieży licealnej na przykładzie II LO w Katowicach i I LO w Siemianowicach Śląskich. Chowanna, 1, 121-134.