Tytuł badania: Styl życia oraz zachowania zdrowotne nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej
Data: październik 2003
Badacz: Arkadiusz Kaźmierczak, Paweł Kijo

Badanie przeprowadzono w celu oceny stylu życia oraz zachowań zdrowotnych nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej zatrudnionych w placówkach oświatowo-wychowawczych aglomeracji łódzkiej. Próba liczyła 54 nauczycielki pracujące w przedszkolach (33 osoby) oraz szkołach podstawowych (21 osób). Do zebrania materiału badawczego posłużono się metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem autorskiej ankiety. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że respondenci bardzo wysoko ocenili własny styl życia w aspekcie zachowania zdrowia (20% osób oceniło swój styl życia jako bardzo dobry, 64% jako zadowalający, a 15% jako średni). Odnotowano różnice pomiędzy badanymi grupami nauczycieli w ocenie sposobu odżywiania. Okazało się, że nauczyciele kształcenia początkowego w szkole podstawowej w większości deklarowali odżywianie zdrowe (14%) lub czasami zdrowe (62%). Z kolei w grupie nauczycieli edukacji przedszkolnej 62% osób wskazało czasami zdrowy sposób odżywiania, a 24% – niezdrowy. Ustalono również, że zaledwie 30% badanych poświęcało około godziny tygodniowo na zajęcia ruchowe w czasie wolnym (do głównych przyczyn tego stanu rzeczy należały: brak wolnego czasu oraz niedostatek środków materialnych). Na podstawie zgromadzonego materiału wykazano również, że 38% ankietowanych określiło swoje przygotowanie do realizacji programu wychowania zdrowotnego w przedszkolu i szkole jako słabe lub niemożliwe do sklasyfikowania.

Deskryptory TESE: zdrowie, postawa, zachowania, placówka edukacyjna, nauczyciel, edukacja zdrowotna, wypoczynek
TESE descriptors: health, attitude, behaviour, educational institution, teacher, health education, leisure
  • Kaźmierczak, A. i Kijo, P. (2004). Styl życia i zachowania zdrowotne nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio D, 179. Pobrane z http://neurocentrum.pl/index.php