Tytuł badania: Społeczny zasięg książki w Polsce 2010
Typ badania: cykliczne
Data: 5 listopada 2010 – 28 listopada 2010
Badacz: Olga Dawidowicz-Chymkowska, Izabela Koryś

Przedmiot badawczy stanowił społeczny zasięg książki (czytania i kupowania). Badaniem objęto ogólnopolską, reprezentatywną i losową próbę osób w wieku 15 lat i powyżej (N = 2008). Badanie przeprowadzono dwuetapowo, w pierwszym zrealizowano 1005 wywiadów, a w drugim – 1003 wywiady. Do zebrania materiału badawczego zastosowano cykliczny sondaż wielotematyczny OMNIMAS z wykorzystaniem techniki bezpośredniego (face to face) wywiadu kwestionariuszowego CAPI w domach respondentów. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono niski poziom czytelnictwa w Polsce – zaledwie 44% badanych deklarowało kontakt z dowolną książką (w tym z tekstami typu: poradnik, album, e-book). W porównywalnych badaniach przeprowadzanych w Czechach i Francji odsetki te wynoszą odpowiednio 83% i 69%. Jak wynika z raportu BN, aż 46% badanych Polaków w ciągu ostatniego miesiąca nie przeczytało nie tylko książki, ale nawet dłuższego niż trzy strony artykułu czy opowiadania, choćby w internecie (TIK). Na podstawie uzyskanych odpowiedzi wykazano również, że nie czyta 20% absolwentów wyższych uczelni oraz 27% uczniów i studentów.

Deskryptory TESE: czytanie, kompetencje językowe, kultura, literatura, literatura dla dzieci i młodzieży, podręcznik, Internet, technologia informacyjno-komunikacyjna
TESE descriptors: reading, language skills, culture, literature, children's and youth literature, textbook, Internet, ICT
  • Koryś, I. i Dawidowicz-Chymkowska, O. (oprac.). (2011). Społeczny zasięg książki 2010. Pobrane z http://www.bn.org.pl/download/document/1297852803.pdf