Tytuł badania: Angielski – czyja szansa?
Data: 2009 – 2010
Badacz: Agnieszka Figiel, Jordan Klimek, Krzysztof Lipiński, Patryk Węgierkiewicz, Marek Zagórski

Raport poświęcony jest zagadnieniu wyrównywania szans edukacyjnych wśród uczniów z terenów wiejskich w odniesieniu do nauki języków obcych, ze szczególnym uwzględnieniem języka angielskiego. Badania porównawcze miały na celu przedstawienie barier i problemów związanych z nauczaniem języka angielskiego na wsiach oraz wskazanie możliwych scenariuszy rozwiązań systemowych, umożliwiających wyrównywanie poziomu edukacji w tym zakresie. Raport powstał w oparciu o materiały dotyczące wyników egzaminów gimnazjalnych za lata 2006-2010, publikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, badania sondażowe wśród nauczycieli języka angielskiego, przeprowadzone podczas VIII Ogólnopolskiego Spotkania Nauczycieli Języka Angielskiego, oraz rezultaty programu YOUNGSTER, którego celem jest wspieranie nauczania języka angielskiego na terenach wiejskich. Na podstawie analizy dostępnych danych stwierdzono, że jeśli wykazane dysproporcje w zakresie wyników egzaminu z języka angielskiego będą utrzymywać się w kolejnych latach, to angielski może stanowić główną przeszkodę dla uczniów z obszarów wiejskich w dostępie do szkół ponadgimnazjalnych, kończących się maturą, w miastach.

Deskryptory TESE: równość szans, dydaktyka, jakość nauczania, kompetencje językowe, nauczanie języka, metoda nauczania
TESE descriptors: equal opportunity, didactics, teaching quality, language skills, language teaching, teaching method
  • Lipiński, K. (oprac.). (bdw.). Angielski – czyja szansa? Pobrane 20 stycznia 2015 z http://www.eid.edu.pl/_upload/file/RAPORT_Angielski_czyja_szansa.pdf