Tytuł badania: Zagrożenie narkomanią w kieleckich szkołach podstawowych (na podstawie badań pilotażowych przeprowadzonych w klasach ósmych Szkół Podstawowych nr 7, 13 i 19)
Data: marzec 1999 – kwiecień 1999
Badacz: Zdzisław Adam Suder

Celem badania było określenie poziomu wiedzy i stopnia zaangażowania się młodzieży kieleckiej w środki zmieniające świadomość. Badaniem objęto uczniów klas V-VIII z trzech szkół podstawowych w Kielcach. Opracowano wyniki uczniów klas ósmych (175 osób, w tym 88 chłopców i 87 dziewcząt). Ankieta dotyczyła narkomanii, problemów alkoholowych i nikotynizmu. Większość ośmioklasistów zadeklarowała, że wie, czym są narkotyki, i potrafi wymienić ich nazwy. Tylko siedem osób odpowiedziało na to pytanie negatywnie. 80,6% wskazań dotyczyło marihuany, 45,6% kokainy, 37,7% heroiny, 37,7% amfetaminy. Jako źródło informacji o narkotykach młodzież wskazywała przede wszystkim telewizję – 69,1%. Innym, równie powszechnym środkiem informacji o narkotykach była prasa młodzieżowa – 45,1% wskazań. Od nauczycieli i rodziców młodzież dowiadywała się o tych środkach odpowiednio w 36% i 21,7%. 31 respondentów przyznało się, że w minionych dwóch latach byli namawiani do zażycia narkotyków, w 17 przypadkach stało się to na imprezach z rówieśnikami. 19 osób, w tym siedem dziewcząt i 12 chłopców, przyznało się do wzięcia narkotyku, w tym 15 zażywało marihuanę, trzy haszysz i jedna amfetaminę. Według 21,2% respondentów narkotyki, takie jak LSD, marihuana, haszysz i amfetamina, są nieszkodliwe. 36 badanych zadeklarowało, że chcieliby spróbować, jak działa narkotyk. 125 osób oceniło, że uzależniliby się, gdyby zaczęli brać narkotyki. Najwięcej osób – 17 – chciałoby zażyć marihuanę. 153 uczniów było świadomych, że wyleczenie z nałogu jest bardzo trudne. Najwięcej osób w przypadku uzależnienia szukałoby pomocy u rodziców. Do poradni w takich sytuacjach zgłosiłoby się 48 uczniów, do nauczycieli – 20, do szpitala – sześć.

Deskryptory TESE: narkomania, zdrowie, choroba, profilaktyka, terapia, postawa
TESE descriptors: drug abuse, health, illness, prevention, therapy, attitude
  • Suder, A.Z. (2000). Zagrożenie narkomanią w kieleckich szkołach podstawowych (na podstawie badań pilotażowych przeprowadzonych w klasach ósmych Szkół Podstawowych nr 7, 13 i 19). Problemy Narkomanii, 1, 15-23.