Tytuł badania: Czy dziecko w szkole jest głodne?
Data: kwiecień 1995 – czerwiec 1995
Badacz: Anna Matejuk, Wanda Zwolińska

Celem badania była ocena sposobu odżywiania się dzieci. Anonimowym badaniem ankietowym objęto 1811 uczniów klas I-III z losowo wybranych 15 szkół podstawowych z miejscowości: Cisek, Baborów, Branice, Polska Cerekiew, Długomiłowice, Kietrz, Kędzierzyn-Koźle, Głubczyce, Zopowy. Przed przeprowadzeniem ankiety wychowawców klas informowano o celach i sposobie dokonywanej oceny, dążono do atmosfery pozwalającej na uzyskanie szczerych odpowiedzi respondentów. Stwierdzono, że dzieci w szkole są głodne, gdyż nie jedzą śniadań w domu (21%) i nie otrzymują drugiego śniadania do szkoły (26%); 8% nie jadło pierwszego i drugiego śniadania z powodu braku jedzenia w domu. W drugim śniadaniu brakowało owoców lub warzyw (76%). Dzieci w szkole miały pragnienie (87%), z tego 58% zaspokajało je wodą z kranu. 20% w ogóle nie piło mleka, 51% piło je sporadycznie, 35% codziennie (mleka nie podawano dzieciom w żadnej ze szkół w czasie przeprowadzania oceny). 6% jadło obiad sporadycznie, 8% jadło go tylko w szkole. Szkoły – w świetle powyższych wyników – powinny rozważyć możliwość zapewnienia dzieciom napojów mlecznych lub herbaty, zwiększyć liczbę dzieci korzystających z dożywiania w szkole, umożliwić głodnym zjedzenie obiadu w szkole; rodzicom powinno się przypominać o zaopatrzaniu dzieci w drugie śniadanie.

Deskryptory TESE: dziecko, szkoła podstawowa, edukacja żywieniowa, zdrowie, posiłek szkolny
TESE descriptors: child, primary school, nutrition education, health, school meal
  • Zwolińska, W. i Matejuk, A. (1995). Czy dziecko w szkole jest głodne? Biuletyn Szkolny, 9, 30-31.