Tytuł badania: Używki kradną wolność
Data: kwiecień 2000 – maj 2000
Badacz: Małgorzata Matuszczak

Celem badania było określenie zakresu uzależnienia i używania środków uzależniających wśród uczniów klas pierwszych szkół ponadpodstawowych w Choszcznie (N = 523). Badaniem objęto: Zespół Szkół im. Bolesława Krzywoustego oraz Zespół Szkół Zawodowych im. Noblistów Polskich w Choszcznie. Wyniki badań ujawniły, że 85,5% uczniów miało za sobą pierwszy kontakt z alkoholem, 77% z papierosami, 27% z narkotykami. 10,7% nigdy nie piło, nie paliło ani nie zażywało narkotyków. W czasie przeprowadzenia badania do picia alkoholu przyznało się 49,3% badanych (najczęściej raz lub kilka razy w roku), do palenia – 31,4% (w tym 17% codziennie), do zażywania narkotyków – 9,9%. 33% utrzymywało abstynencję od alkoholu. Najczęściej spożywanym alkoholem było piwo, zaraz potem alkohole wysokoprocentowe. Z kolei do najczęściej stosowanych narkotyków należała marihuana, następnie amfetamina. Inicjacja alkoholowa i tytoniowa zaczynała się już w wieku około 10 lat. Narkotyki zażywano po raz pierwszy w wieku 13-14 lat. Największe zainteresowanie środkami odurzającymi przypadało na wiek 13-15 lat. Kierunek próbowania środków uzależniających wyglądał następująco: alkohol -> tytoń -> narkotyki. Najczęstszym miejscem zażywania środków odurzających były dyskoteki, koncerty itp., najczęściej w gronie kolegów i koleżanek. Osoby palące najczęściej same kupowały papierosy lub częstowały się cudzymi. W 30% wypadków alkohol nabywany był na dyskotekach, gdzie młodzież zaopatrywała się również w narkotyki. Do najczęściej wymienianych powodów sięgania po używkę należała ciekawość (58%), następnie poszukiwanie przyjemności i nuda. 14,7% badanych zażywało środki odurzające, bo nie potrafiło odmówić koledze/koleżance. 19,2% badanych nie odczuwało żadnych skutków ubocznych po zażyciu środków odurzających, 33,8% doświadczyło przyjemnego falowania, 25,4% zaniku strachu, 17,5% nudności i bólu głowy, miało poczucie zagubienia, lęki i koszmary nocne. Wśród badanych uczniów 17,6% osób należało do grupy wysokiego ryzyka uzależnienia, 24% przejawiało co najmniej jeden wskaźnik uzależnienia.

Deskryptory TESE: narkomania, zdrowie, młodzież, dziecko zagrożone, zachowania społeczne
TESE descriptors: drug abuse, health, youth, child at risk, social behaviour
  • Matuszczak, M. (2000). Używki kradną wolność. Edukacja i Dialog, 8, 56-61.