Tytuł badania: Młodzież szkół zawodowych wobec rynku pracy
Data: kwiecień 1994
Badacz: Ryszard Parzęcki

Przedmiotem badania były postawy młodzieży ze szkół zawodowych wobec rynku pracy. Badaniem objęto 152 uczniów dobranych losowo ze średnich szkół zawodowych w Toruniu. Badani uczniowie zdecydowali się na podjęcie pracy zawodowej po ukończeniu edukacji. Do zebrania materiału posłużono się ankietą. Pytania dotyczyły: zainteresowania uczniów zjawiskiem bezrobocia, oceny własnych szans na zdobycie pracy, poglądów na temat bezrobocia i sposobów na działanie w razie braku pracy. Wyniki badania wykazały, że tylko 10% badanej młodzieży potrafiło wskazać poziom bezrobocia w ich mieście. 8% podało zaniżoną liczbę bezrobotnych, a 82% przyznało się, że nie wiedzą, jak duże bezrobocie panuje w Toruniu, albo w ogóle nie odpowiedziało na to pytanie. W opinii blisko 80% uczniów bezrobocie w Polsce było duże; 72% stwierdziło, że w kolejnym roku poziom bezrobocia wzrośnie, według połowy – nieznacznie. Część badanych uznaje bezrobocie za zjawisko normalne w gospodarce wolnorynkowej, tylko według niewielkiej liczby badanych bezrobocie było zjawiskiem potrzebnym. Aż 91% uczniów było świadomych negatywnych skutków pozostawania bez pracy. Do przyczyn bezrobocia w kraju badani zaliczyli: nieudolność rządu (50%), niedorozwój gospodarczy kraju (24%), obowiązujące zasady gospodarki kapitalistycznej (16%), wpływ rządów sprawowanych przed 1989 (6%), brak szacunku do człowieka (4%). Ponad 40% badanych wybrałoby pracę, która pozwala wykorzystać własne umiejętności i kwalifikacje; 41% pracę dającą zadowolenie, 11% pracę dającą wysokie zarobki. 12% uczniów zadeklarowało, że będą szukać dowolnej pracy, tak, by nie pozostawać bezrobotnym. 38% ankietowanych w poszukiwaniu pracy zgłosiło się już bezpośrednio do zakładów pracy, 24% skorzystało z pomocy rodziny i znajomych, 8% zgłosiło się do Wojewódzkiego Biura Pracy. To oznacza, że uczniowie nie chcą albo nie potrafią samodzielnie poszukiwać pracy; zdają się w takiej sytuacji na pomoc rodziców albo preferują bezpośrednie zgłoszenie się w firmie. W razie sześciomiesięcznego bezrobocia 22% uczniów postarałoby się zdobyć nowy zawód, 17% uznało, że będą czekać na propozycję odpowiedniej pracy, 17% wyjechałoby z kraju. Tylko co jedenasty ankietowany zadeklarował założenie własnego biznesu. Takie postawy młodych ludzi wobec pracy mogą powodować trudności w znalezieniu zatrudnienia. Przekonanie o prawie każdego człowieka do pracy może wywołać w absolwentach frustrację w razie braku odpowiedniego zajęcia.

Deskryptory TESE: szkolnictwo średnie, szkoła średnia o profilu zawodowym, rynek pracy, praca, bezrobocie, dostępność miejsc pracy, kariera zawodowa, absolwent, pracodawca
TESE descriptors: secondary education, vocational school, labour market, labour, unemployment, access to employment, career, school leaver, employer
  • Parzęcki, R. (1995). Młodzież szkół zawodowych wobec rynku pracy. Edukacja Dorosłych, 1, 74-81.