Tytuł badania: Losy absolwentów szkół i uczelni kształcących kadry dla turystyki (2003)
Data: 15 lipca 2003 – 15 września 2003
Badacz:

Badanie miało na celu weryfikację losów absolwentów szkół średnich i wyższych kształcących kadry dla turystyki. Wykorzystano dwie metody badawcze: wywiady telefoniczne z 500 absolwentami szkół średnich i 500 absolwentami uczelni wyższych, którzy uczyli się na kierunku turystyka, hotelarstwo lub gastronomia oraz ukończyli studia lub szkołę średnią w roku 2001/2002; analizę danych wtórnych, zebranych m.in. z przewodników po uczelniach, stron internetowych uczelni i szkół, Głównego Urzędu Statystycznego, urzędów miejskich, powiatowych i gminnych, innych publikacji książkowych. Próba badawcza objęła wszystkie makroregiony w Polsce: północny, północno-wschodni, środkowo-zachodni, stołeczny, południowo-zachodni, południowy, środkowy, środkowo-wschodni, południowo-wschodni. Badani uczniowie i absolwenci odpowiadali na pytania o umiejętności praktyczne zdobyte w trakcie nauki (profesjonalna obsługa klienta, obsługa ruchu turystycznego, umiejętności kulinarne), znajomość języków obcych (angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego), podejmowanie dodatkowych kursów doszkalających, status na rynku pracy, formy i efekty poszukiwania pierwszej pracy. Raport, poza opracowaniem danych z badania ilościowego, uwzględnił także analizę danych wtórnych.

Deskryptory TESE: absolwent, absolwent szkoły wyższej, turystyka, rynek pracy, związek między szkoleniem a zatrudnieniem, szkolnictwo wyższe, szkolnictwo średnie drugiego stopnia, szkoła średnia o profilu zawodowym
TESE descriptors: school leaver, graduate, tourism, labour market, training-employment relation, higher education, upper secondary, vocational school
  • Badanie losów absolwentów szkół średnich i wyższych kształcących kadry dla turystyki. Raport przygotowany przez: Instytut Badania Opinii i Rynku Pentor S.A. na zlecenie Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. (2003). Pobrane z http://www.mg.gov.pl/NR/rdonlyres/F634DD0F-25E5-4AD7-A14E-1598CF07F4F4/4252/6500_los.pdf