Tytuł badania: Losy absolwentów szkół i uczelni kształcących kadry dla turystyki (2007)
Data: 2007
Badacz:

Celem badania było poznanie losów absolwentów szkół wyższych i ponadgimnazjalnych kształcących kadry dla turystyki z całego kraju o różnych poziomach i formach kształcenia z roku szkolnego 2005/2006. W badaniu wykorzystano analizę danych zastanych przeprowadzoną m.in. na podstawie przewodników po uczelniach, danych zamieszczanych przez uczelnie i szkoły na stronach internetowych, danych GUS, danych Wojewódzkich Urzędów Statystycznych, danych CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych itd. Przeprowadzono również wywiady telefoniczne z: 500 absolwentami szkół ponadgimnazjalnych z roku szkolnego 2005/2006 uczących się na kierunkach technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik organizacji usług gastronomicznych, kelner, kucharz, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej; 500 absolwentami uczelni wyższych z roku 2005/2006 kształcących się na kierunku turystyka i rekreacja; 150 pracodawcami (właścicielami firm oraz osobami odpowiedzialnymi za rekrutację). Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że podobnie jak w analogicznym badaniu przeprowadzonym w 2003 roku większość badanych pozytywnie oceniła swoje przygotowanie praktyczne oraz zawodowe wyniesione ze szkoły. Poziom znajomości języków obcych wśród absolwentów był zadowalający. Zwykle wykazywano się znajomością języka angielskiego i niemieckiego. Większość badanych przychyliła się do pomysłu organizacji egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. 64% respondentów okazało się w chwili badania bezrobotnymi – odsetek ten wzrósł w stosunku do 2003 roku (25%). Wzrosła również liczba osób posiadających doświadczenie w pracy za granicą, najczęściej praca ta miała jednak krótkotrwały charakter (poniżej trzech miesięcy). Większość badanych pracujących zgodnie ze swoim przygotowaniem zawodowym była zatrudniona w branży gastronomicznej. Najczęstszą formą zatrudnienia była umowa o pracę na czas określony na stanowisku asystenckim/wykonawczym. Większość respondentów znalazła pracę w ciągu trzech miesięcy od ukończenia szkoły. Zmalało znaczenie znajomości/kontaktów/polecenia w procesie szukania zatrudnienia. Wśród respondentów niepracujących zgodnie ze swoim zatrudnieniem dominowały osoby zatrudnione w handlu i usługach. Powodem podjęcia pracy niezgodnej z wykształceniem była przede wszystkim okazja do podjęcia pracy w innym sektorze oraz brak miejsc w branży turystycznej/hotelarskiej/gastronomicznej. Badani z tej grupy pracowali głównie na umowę o pracę na czas nieokreślony i znajdowali zatrudnienie w ciągu trzech miesięcy od ukończenia nauki, przy czym największą rolę grały tu znajomości/kontakty. W porównaniu z 2003 rokiem zmniejszył się odsetek niepracujących absolwentów, a głównym powodem braku pracy była kontynuacja nauki.

Deskryptory TESE: turystyka, szkoła wyższa, absolwent szkoły wyższej, kariera szkolna, kariera zawodowa, rynek pracy, absolwent
TESE descriptors: tourism, higher education, graduate, school career, career, labour market, school leaver
  • Pentor Research International. (2007). Losy absolwentów szkół i uczelni kształcących kadry dla turystyki. Raport przygotowany przez Pentor Research International S.A., Oddział w Katowicach dla Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pobrane z bip.msit.gov.pl/download.php?s=2&id=1209