Tytuł badania: Losy absolwentów szkół i uczelni kształcących kadry dla turystyki (2010)
Kolejne lata cyklu: 2010
Typ badania: cykliczne
Data: 17 czerwca 2010 – 3 września 2010
Badacz: Hanna Borne-Januła, Karolina Jaroszek, Łukasz Noiszewski, Paulina Piotrowska, Katarzyna Puchalska, Marcin Zarzecki

Badanie miało na celu weryfikację losów absolwentów szkół i uczelni kształcących kadry dla turystki. Zastosowano dwie metody badawcze: 1) badanie techniką CATI wśród 500 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i 500 absolwentów studiów wyższych, a także wśród 150 pracodawców z branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej; 2) analizę desk research na podstawie: przewodników po uczelniach, informacji zamieszczonych na stronach internetowych szkół i uczelni, danych Głównego Urzędu Statystycznego, baz danych Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, danych urzędów miejskich, powiatowych i gminnych. Badani uczniowie i absolwenci odpowiadali na pytania o umiejętności praktyczne zdobyte w trakcie nauki (profesjonalna obsługa klienta, obsługa ruchu turystycznego, umiejętności kulinarne), znajomość języków obcych, podejmowanie dodatkowych kursów doszkalających, status na rynku pracy, formy i efekty poszukiwania pierwszej pracy. Raport, poza opracowaniem danych z badania ilościowego, uwzględnił także analizę danych wtórnych, a badane grupy (tj. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci oraz pracodawcy) zostały omówione oddzielnie. Ponadto wyniki badania z 2010 zostały porównano z wynikami badania z 2007.

Deskryptory TESE: turystyka, absolwent, absolwent szkoły wyższej, szkolnictwo wyższe, szkolnictwo średnie drugiego stopnia, szkolnictwo średnie pierwszego stopnia, dostosowanie do potrzeb rynku pracy, pracodawca
TESE descriptors: tourism, school leaver, graduate, higher education, upper secondary, lower secondary, employability, employer
  • IBC Group. (2010). Raport z badania "Losy absolwentów szkół i uczelni kształcących kadry dla turystyki". Pobrane z http://msport.gov.pl/ksztalcenie-i-szkolenie-turystyka/1839-Losy-absolwentow-szkol-i-uczelni-ksztalcacych-kadry-dla-turystyki-?retpag=/ksztalcenie-i-szkolenie-turystyka/