Tytuł badania: Aktywność własna uczniów w nauce języka rosyjskiego na tle ogólnej aktywności szkolnej
Data: listopad 1991 – grudzień 1991
Badacz: Władysław Figarski

Celem badania była charakterystyka aktywności własnej uczniów w nauce języka rosyjskiego na tle ogólnej aktywności szkolnej. W badaniu wzięło udział łącznie 204 uczniów – z klas V–VIII szkoły podstawowej i I–IV liceum ogólnokształcącego. Do zebrania materiału wykorzystano arkusz samooceny aktywności własnej. Uczniowie klas piątych dość wysoko oceniają własne zaangażowanie w uczenie się języka polskiego (pierwsza pozycja) oraz rosyjskiego (druga). Licealiści także wysoko oceniają wkład własny w naukę języka polskiego, ale już na drugim miejscu znalazła się historia, na trzecim zaś – matematyka. Niżej w hierarchii przedmiotów występują języki: niemiecki i rosyjski. Średnia ocen wystawionych przez uczniów wyniosła ponad 10 punktów – świadczy to o tym, że uczniowie więcej niż na średnim poziomie angażują się we własnym zakresie w naukę przedmiotów szkolnych. 35,3% uczniów klasy piątej zwiększa aktywność w nauce rosyjskiego, bo sami chcą się uczyć, 30,9% dla dobrych stopni, 25% przez zainteresowanie językami obcymi, 5,9% ze względu na nauczyciela, 2,9% przez sposób nauczania. Licealiści zwiększoną aktywność motywowali: chęcią uzyskania dobrych ocen ( 45,5%), własną chęcią uczenia się (17,1%), przymusem ze strony nauczyciela (12,3%), osobą nauczyciela (10,2%), zainteresowaniem językami obcymi (9,6%), sposobem nauczania (5,3%). Według 17,6% uczniów i 11% licealistów nauczyciele zawsze dostrzegają ich pracę własną; reszta respondentów stwierdziła, że nauczyciele aktywność własną dostrzegają sporadycznie albo bardzo rzadko. 52,2% uczniów liceum ogólnokształcącego nie lubi sygnalizować własnej aktywności podczas lekcji języka rosyjskiego. Do zwiększenia aktywności uczniów w uczeniu się języka rosyjskiego – jak postulują sami ankietowani – mogłaby przyczynić się zmiana podręczników na nowsze i ciekawsze.

Deskryptory TESE: rosyjski, nauczanie języków obcych, uczenie się, samodzielne uczenie się, samoocena, samokształcenie, język
TESE descriptors: Russian, foreign language teaching, learning, independent learning, self-evaluation, self-instruction, language
  • Figarski, W. (1993). Aktywność własna uczniów w nauce języka rosyjskiego na tle ogólnej aktywności szkolnej. Języki Obce w Szkole, 1, 14-20.