Tytuł badania: Polacy w opiniach studentów fińskich
Typ badania: międzynarodowe
Data: listopad 1992
Badacz: Zbigniew Bokszański

Celem badania było poznanie opinii studentów fińskich na temat Polaków. Do analizy przyjęto 70 kwestionariuszy wypełnionych w języku fińskim przez studentów Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu w Tampere. Badane osoby uczęszczały na zajęcia z zakresu metodologii nauk społecznych, studiowały na kierunkach: socjologia, psychologia albo ekonomia (większość na drugim albo trzecim roku). Odpowiedzi zostały przetłumaczone na język angielski przez socjologów z Instytutu Socjologii i Psychologii Społecznej Uniwersytetu w Tampere. 13% studentów fińskich w ogóle nie odpowiedziało na pytanie, jakie słowa klucze charakteryzują Polaków. Tylko dwie osoby wyraziły skrajnie negatywne opinie: Polaczek, wygląda jak łotr, śmierdzący, polski, Nieuczciwy, łajdak. Skrajnie pozytywne opinie o Polakach zawierały takie charakterystyki jak: marzyciele, opanowani, zahartowani, religijni, pracowity, biedny, mający poczucie humoru, wiele razy uciskany, jeszcze nie bardzo zachodni. Można sądzić, że te elementy charakterystyki obrazu Polaków są spuścizną dziewiętnastowiecznej tradycji romantycznej, zakorzenionej w ówczesnej Europie. Na pozytywnym biegunie percepcji sytuowały się określenia odnoszące się do ubóstwa Polaków, niskiego standardu cywilizacyjnego, tradycjonalizmu i przynależności do tzw.  bloku wschodniego – około 12% opinii. Około 25% wypowiedzi fińskich studentów nie przyporządkowano do konkretnych kategorii; charakterystyki te wiązały się głównie z religijnością Polaków. Pytano respondentów, jakie okoliczności pojawiające się w ostatnich latach wpłynęły na obiegowe opinie dotyczące Polski i Polaków. Odpowiedzi te miały zarysować stan wiedzy studentów. Okazało się, że tylko dwie osoby miały niedokładne albo nieścisłe informacje – nie odróżniły Czechosłowacji od Polski (jeden ze studentów wspomniał o prezydenturze V. Havla w Polsce [sic]). Większość badanych kojarzyła Polskę z komunizmem i postacią Lecha Wałęsy. Blisko 15% badanych wspominało także o zanieczyszczeniu środowiska, nieco mniej – o zacofaniu i biedzie, około 10% o papieżu i roli Kościoła. Prawie 40% respondentów twierdziło, że Finowie nie są negatywnie nastawieni wobec Polski i Polaków. Jednostkowe odpowiedzi motywowały niechęć Finów wobec Polaków zatruciem Bałtyku. Niektórzy studenci zwracali uwagę na przynależność do bloku wschodniego (około 40% argumentów). Można stwierdzić, że postawy młodych Finów wobec Polaków nacechowane są poczuciem wyższości cywilizacyjnej i protekcjonalizmem – jednak bez negatywnych podtekstów.

Deskryptory TESE: Polska, Finlandia, postawa, zachowania społeczne, kompetencje społeczne, student
TESE descriptors: Poland, Finland, attitude, social behaviour, social competences, student
  • Bokszański, Z. (1993). Polacy w opiniach studentów fińskich. Kultura i Społeczeństwo, 4, 145-150.