Tytuł badania: Co sądzą o nauce w gimnazjum uczniowie szkół wiejskich i małomiejskich?
Data: 2009
Badacz: Teresa Kutajczyk, Barbara Przychodzeń

Celem badania było ustalenie opinii gimnazjalistów uczących się w szkołach wiejskich i małomiejskich na temat poziomu kształcenia, atmosfery pracy w szkole oraz oceny procesu nauczania. Badanie przeprowadzono na terenie województwa pomorskiego (powiaty rypiński i sępoleński). Główną metodą badawczą była ankieta, w której uczestniczyło 959 gimnazjalistów. Stwierdzenia w kwestionariuszu zawierały skalę Likerta. Wyniki badania pozwalają stwierdzić, że dla gimnazjalistów ważna jest rola nauczyciela. Nieco korzystniej lekcje gimnazjalne wypadły w opiniach uczniów szkół małomiejskich (do 20 tys. mieszkańców) niż szkół wiejskich. Za najsurowszych w ocenianiu uczniowie uznali nauczycieli języka polskiego (35% wskazań, w tym więcej gimnazjalistów z placówek wiejskich niż miejskich). 84% respondentów doceniało wagę egzaminu gimnazjalnego; co trzeci uczeń przygotowywał się do niego jednak tylko przez uczestnictwo w zajęciach szkolnych. Badaczki zasugerowały, by nauczyciele szkół zarówno wiejskich, jak i miejskich wykazali większe zainteresowanie uczniami o różnych potrzebach edukacyjnych.

Deskryptory TESE: egzamin, ewaluacja wstępna, szkoła średnia, jakość kształcenia, ocena uczących się, relacja nauczyciel – uczeń, obszar wiejski
TESE descriptors: examination, initial evaluation, secondary school, quality of education, evaluation of students, teacher-student relation, rural area
  • Kutajczyk, T. i Przychodzeń, B. (2009). Co sądzą o nauce w gimnazjum uczniowie szkół wiejskich i małomiejskich?. Pobrane z http://www.oke.gda.pl/plikiOKE/Opracowania_wynikow/2009-2010/2010_12_01_Opinie_o_nauce_i_o_egzaminie_gimnazjalnym.pdf