Tytuł badania: Co rodzice wiedzą o zasobie słownictwa swoich dzieci? Kwestionariuszowe badanie rozwoju słownika dzieci 2-6-letnich
Data: [2008]
Badacz: Krzysztof Fronczyk, Iwona Girtler, Ewa Haman

W badaniu założono wstępnie m.in., że zasób słownictwa dzieci będzie rósł wraz z wiekiem, a zasób słownictwa biernego będzie większy niż zasób słownictwa czynnego. Spodziewano się również interakcji wieku i płci – oczekiwano większego zasobu słownictwa wśród dziewczynek niż chłopców (dzieci młodsze). Założono ponadto, że różnorodność kontaktów dzieci z dorosłymi pozytywnie wpłynie na zasób słownictwa. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano Kwestionariusz rozwoju słownika dziecka, ankietę Komunikacja i zwyczaje rodzinne oraz ankietę demograficzną. Pytania ankiety Komunikacja... dotyczyły kontaktów dziecka z dorosłymi, kontaktów z innymi dziećmi, prowadzenia rozmów z dzieckiem, sytuacji związanych z użyciem języka w interakcji z dorosłymi oraz oglądania telewizji i dostępu do komputera. Badaniem objęto 148 dzieci, w tym 80 dziewczynek i 68 chłopców w wieku od 2;4 do 6;5 roku. Dzieci uczęszczały do przedszkoli w Warszawie i okolicach oraz w Poznaniu, Iławie i Lublinie. 63,5% respondentów pochodziło z Warszawy; 52,7% było jedynakami. Na podstawie wyników badania potwierdzono dodatnią korelację liczby rówieśników, z którymi bawiły się dzieci, z łączną liczbą używanych przez nie słów. Istotna dodatnia korelacja wystąpiła także między liczbą rówieśników a liczbą używanych czasowników. Potwierdzono istnienie dodatniej korelacji liczby zabaw z rodzicami z łączną liczbą słów używanych przez dzieci. Pozytywna korelacja wystąpiła między liczbą pytań zadawanych przez dzieci a liczebnością przymiotników, rzeczowników i czasowników, którymi posługiwali się badani.

Autorskie słowa kluczowe: rozwój słownika, części mowy, komunikacja rodzice – dzieci
Author's Keywords: lexicon development, parts of speech, parent-child communication
Deskryptory TESE: wiedza, rodzice, kompetencje językowe, rozwój dziecka, dziecko
TESE descriptors: knowledge, parents, language skills, child development, child
  • Haman, E., Fronczyk, K. i Girtler, I. (2009). Co rodzice wiedzą o zasobie słownictwa swoich dzieci? Kwestionariuszowe badanie rozwoju słownika dzieci 2-6-letnich. Psychologia Rozwojowa, 2, 57-71.