Tytuł badania: Próba określenia związku między aktywnością fizyczną a stanem zdrowia uczniów
Data: [1992]
Badacz: Renata Janiszewska

Celem badania było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy istnieje związek między ukierunkowaną i systematyczną aktywnością fizyczną a stanem zdrowia badanych. Badaniem objęto 60 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Radomiu, z czego połowę stanowiły dziewczęta, a połowę chłopcy. W badaniu wykorzystano ankietę własnej konstrukcji. Wyniki badania ujawniły, że wśród uczniów, u których w ciągu 5-6 lat poprzedzających badanie występowały często choroby kataralne, 40% dziewcząt i 60% chłopców nie uczestniczyło w pozalekcyjnych zajęciach sportowo-rekreacyjnych lub uczestniczyło średnio do dwóch razy w tygodniu w ramach lekcji WF-u. Uczniowie niechorujący w tym czasie lub chorujący sporadycznie (raz na kilka lat) uczestniczyli w zajęciach sportowo-rekreacyjnych od trzech do pięciu razy w tygodniu, głównie w zajęciach pozalekcyjnych, organizowanych przez szkolne kluby sportowe i Radomskie Kluby Sportowe. Analogiczną zależność wykazano w przypadku uczniów odznaczających się średnim i dobrym stanem zdrowia – pierwsi uczestniczyli w zajęciach sportowo-rekreacyjnych raz w tygodniu lub nie uczestniczyli w nich wcale, drudzy zaś robili to trzy, cztery razy w tygodniu.

Deskryptory TESE: zdrowie, szkoła podstawowa, wychowanie fizyczne, zajęcia pozalekcyjne, zajęcia pozaszkolne
TESE descriptors: health, primary school, physical education, supervised study, out-of-school-hours provision
  • Janiszewska, R. (1993). Próba określenia związku między aktywnością fizyczną a stanem zdrowia uczniów. Opieka, Wychowanie, Terapia, 2, 22-25.