Tytuł badania: Spożywanie alkoholu przez dzieci i młodzież – uczniów szkół podstawowych
Data: listopad 1991 – grudzień 1991
Badacz: Bożena Matyjas

Celem badania było określenie uwarunkowań picia alkoholu wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Badaniem objęto 80 uczniów klas VII-VIII Szkoły Podstawowej nr 31 w Kielcach. 73,7% badanych stanowili chłopcy. Większość uczniów wychowywała się w rodzinach pełnych, w których najczęściej panowała atmosfera dobra lub bardzo dobra. Matki badanych miały najczęściej wykształcenie wyższe, ojcowie zaś – zawodowe. Do najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu należało oglądanie telewizji, następnie spotkania z kolegami i koleżankami (na których pojawiał się alkohol), czytanie książek, realizacja zainteresowań, na samym końcu znalazły się zajęcia sportowe. W badaniu ankietowym wykorzystano kwestionariusz składający się z 41 pytań. Zgodnie z wynikami badania 40% uczniów uważało, że pierwszy kontakt z alkoholem przypada na wiek 10-15 lat. Badani najczęściej ulegali namowie kolegów i koleżanek (57,5%). Drugi najczęściej wymieniany powód sięgnięcia po alkohol to samorzutna chęć picia alkoholu. Większość badanych (46,3%) zadeklarowała, że najczęstszą formą spożywania alkoholu było w ich przypadku częste picie bez upijania się. 32,5% przyznało się do częstego picia i upijania się, a 21,2% nie potrafiło określić sposobu spożywania alkoholu. Dla ponad połowy badanych (55%) pierwszy kontakt z alkoholem nie był znaczącym wydarzeniem w życiu. 72,5% badanych odpowiedziało, że obecnie piją alkohol najczęściej okazjonalnie dwa, trzy razy w roku (47,5%). Raz w miesiącu i częściej piło 17,5%, a 7,5% spożywało alkohol raz w tygodniu. Wśród napojów alkoholowych największą popularnością cieszyło się piwo (46,3%), następnie wino (23,7%) i wódka (2,5%). Alkohol spożywano najczęściej pod wpływem kolegów i koleżanek (46,5%), a także z powodu jego dobrego smaku (25,8%). Jednocześnie w odpowiedzi na pytanie, z jakiej okazji pili ostatnio alkohol, większość badanych wskazywała na święta (31,3%). Bez specjalnych okazji napiło się 28,7%. 27,5% uczniów nie piło alkoholu w okresie poprzedzającym badanie. 80% badanych za człowieka nadużywającego alkohol uważało osobę pijącą systematycznie, u której dostrzegalne są objawy częstego upijania się. 16,3% uczniów granicę zbyt częstego spożywania alkoholu określiło jako picie kilka razy w tygodniu. 30% respondentów przyznało, że widząc osobę pijaną, odczuwają niechęć, 25% obrzydzenie, 20% strach, 6,2% litość lub obojętność. Zjawisko picia alkoholu przez młodzież szkolną 82,5% uczniów uznało za niepokojące i wywołujące negatywne skutki. Badani dostrzegli szkodliwość picia alkoholu dla zdrowia młodego pokolenia (45%) oraz ze względu na wykroczenia i przestępstwa popełniane pod jego wpływem (37,5%).

Deskryptory TESE: szkoła podstawowa, zachowania społeczne, dziecko zagrożone, zdrowie, młodzież
TESE descriptors: primary school, social behaviour, child at risk, health, youth
  • Matyjas, B. (1993). Spożywanie alkoholu przez dzieci i młodzież – uczniów szkół podstawowych. Opieka, Wychowanie, Terapia, 2, 14-17.