Tytuł badania: Spożywanie alkoholu a czas wolny młodzieży
Data: 1989 – 1991
Badacz: Irena Budrewicz, Teresa Sołtysiak

Celem badania było zebranie opinii młodzieży o alkoholizmie, także z punktu widzenia czasu wolnego. Szukano odpowiedzi na pytania o przyczyny picia alkoholu przez młodzież, rolę alkoholu w czasie wolnym, cechy społeczno-demograficzne, determinujące picie alkoholu przez nastolatków. Przebadano 1657 uczniów szkół ponadpodstawowych, w tym 968 dziewcząt i 671 chłopców. Wiek badanych mieścił się w przedziale 15-20 lat. Badanie wykazało, że jedynie 13,03% respondentów nie piło jeszcze alkoholu. Pozostali sięgali najczęściej po tradycyjne trunki: wino, piwo oraz wódkę. Młodzież argumentowała picie alkoholu przede wszystkim tym, że wszyscy piją, a zatem główną przyczyną picia było obserwowanie i naśladowanie społeczne. Takie cechy społeczno-demograficzne, jak płeć, wiek i typ szkoły, determinowały wybór trunku przez nastolatków. 18,82% badanych upijało się alkoholem, prawie co druga badana osoba piła wódkę. 56,41% uczniów sięgało po alkohol w czasie wolnym, bo wspomagał dobrą zabawę. Na podstawie wyników badania wyodrębniono trzy grupy przyczyn picia alkoholu: przyczyny o podłożu psychicznym, np. możliwość odreagowania stresu za pomocą alkoholu; uwarunkowania psychospołeczne, np. chęć zaimponowania albo dorównania rówieśnikom; uwarunkowania społeczno-kulturowe, np. zachęcanie i namowa dorosłych.

Deskryptory TESE: pedagogika czasu wolnego, wakacje, relacja dorosły – dziecko, resocjalizacja, choroba, zajęcia pozaszkolne
TESE descriptors: leisure education, holidays, adult-child relation, correctional education, illness, out-of-school-hours provision
  • Sołtysiak, T. i Budrewicz, I. (1994). Spożywanie alkoholu a czas wolny młodzieży. Problemy Alkoholizmu, 3. Dod. Wychowanie w Trzeźwości, IV-VII.