Tytuł badania: Cykliczna, coroczna ewaluacja procesu sprawdzania i oceniania prac uczniów w ośrodkach sprawdzania w latach 2003-2008
Typ badania: cykliczne
Data: kwiecień 2008 – lipiec 2008
Badacz:

Badanie miało na celu monitoring pracy egzaminatorów. Badacze sprawdzali m.in.: czy warunki techniczno-lokalowe, w których pracują egzaminatorzy, odpowiadają normom BHP; efektywność szkoleń egzaminatorów; organizację procesu weryfikacji, skuteczność procesu oceniania prac uczniów; dokumentację pracy zespołu oceniającego. W badaniu zastosowano analizę jakościową i ilościową. Próbę badawczą stanowiło po osiem ośrodków sprawdzania z następujących dziedzin: sprawdzian po szkole podstawowej, egzamin gimnazjalny, egzamin maturalny, a także poznański ośrodek sprawdzania egzaminu zawodowego (łącznie 25 ośrodków). Wykorzystano następujące narzędzia badawcze: wywiady z egzaminatorami, obserwacje procesu sprawdzania, kwestionariusz ankiety dla egzaminatorów, ogólnokrajowy test diagnostyczny dla egzaminatorów, analizę dokumentacji. Badanie przeprowadzono na terenie podlegającym Poznańskiej Komisji Egzaminacyjnej. Wyniki badania potwierdziły rzetelność i profesjonalizm przeprowadzania szkoleń dla egzaminatorów, systematyczność procesu weryfikacji oraz prawidłowe warunki BHP. Niedociągnięcia zauważono w sposobie sumowania liczby punktów przez egzaminatorów.

Deskryptory TESE: ocenianie, ocena nauczycieli, ewaluacja, ewaluacja nauczycieli, egzamin
TESE descriptors: marking, evaluation of teachers, evaluation, evaluation of teachers, examination
  • Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu. (2008). Cykliczna, coroczna ewaluacja procesu sprawdzania i oceniania prac uczniów w ośrodkach sprawdzania w latach 2003-2008. Karta informacyjna badania związanego z systemem egzaminowania zewnętrznego. Pobrane z http://www.oke.poznan.pl/cms,745,wykaz_zrealizowanych_projektow_badawczych.htm