Tytuł badania: Rozpowszechnienie używania alkoholu wśród młodzieży
Data: 1986 – 1991
Badacz: Elżbieta M. Aranowska, Jadwiga B. Sławińska

Celem badania była charakterystyka rozpowszechnienia używania alkoholu wśród młodzieży. W badaniu wzięło udział 1131 studentów (640 kobiet i 491 mężczyzn) i 1111 maturzystów (779 dziewcząt i 332 chłopców). 34,1% maturzystów i 18,8% studentów nie piło piwa, 16,4% maturzystów i 7% studentów nie używało wina. Najmniej popularnym alkoholem wśród badanej populacji była wódka – nie piło jej 45,3% maturzystów i 20,4% studentów. Inicjacja alkoholowa odbywała się najczęściej jeszcze w szkole podstawowej. Uczniowie szkół średnich często sięgali po wino w małych ilościach. Wśród studentów zmniejszyła się liczba abstynentów i zwiększyła jednocześnie liczba osób często pijących alkohol. Połowa studentów częściej niż raz w miesiącu sięgała po wódkę albo piwo. Co trzeci uczeń pił piwo albo wino częściej niż raz w miesiącu, a wódkę – co siódmy. Zwiększenie ilości alkoholu pitego przez studentów może mieć związek z: większym uniezależnieniem od rodziców, zamieszkiwaniem z dala od domu, wpływem obyczajów panujących na uczelni, powstawaniem nowych więzi uczuciowych i porażek, trudnościami wynikającymi z konieczności przystosowania do nowego środowiska, nieumiejętnością w odnajdowaniu grup, które nie piją alkoholu, a także z trudnościami w posługiwaniu się nowym modelem przyswajania wiedzy. Wśród młodzieży akademickiej było 5,5% abstynentów, wśród maturzystów zaś – 11,5%. Mężczyźni – jak się okazało – dużo intensywniej używali alkoholu niż kobiety. Najintensywniej pili alkohol studenci: akademii wychowania fizycznego, psychologii, filozofii, prawa i ekonomii, najmniej intensywnie zaś – pedagogiki i kulturoznawstwa.

Deskryptory TESE: choroba, zdrowie, profilaktyka, narkomania, młodzież, zabawa
TESE descriptors: illness, health, prevention, drug abuse, youth, play
  • Aranowska, E.M. i Sławińska, J. (1996). Rozpowszechnienie używania alkoholu wśród młodzieży. Wychowanie w trzeźwości (dod.). Problemy Alkoholizmu, 2, 4-7.