Tytuł badania: Rozpowszechnienie picia alkoholu i jego wybrane uwarunkowania wśród uczniów szkół Bydgoszczy
Data: [1998]
Badacz: Anna Balcar-Boroń, Artur Gałaj

Badanie przeprowadzono w celu określenia wieku, miejsca i okoliczności związanych z inicjacją picia alkoholu oraz rozpowszechnienia jego spożywania w populacji dzieci i młodzieży bydgoskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W analizie uwzględniono następujące czynniki: społeczny i materialny status rodziny, rodzaj szkoły ponadpodstawowej, orientację religijną oraz świadomość negatywnych skutków tego uzależnienia. Do zebrania materiału posłużono się kwestionariuszem Ty i zdrowie. Próbę stanowiło 681 uczniów (w tym 214 ze szkoły podstawowej i 467 ze szkoły ponadpodstawowej). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że 40% ankietowanych piło już alkohol, a wiek inicjacji picia alkoholu wyniósł średnio 12,8 roku w szkołach podstawowych i 14 lat w szkołach ponadpodstawowych. Największą częstość picia odnotowano w zasadniczych szkołach zawodowych oraz technikach. Zgodnie z udzielonymi odpowiedziami około 15% uczniów szkół podstawowych i 50% szkół średnich deklarowało częste spożywanie alkoholu, a odpowiednio 40% i 65% miało za sobą incydent upojenia alkoholowego. Wykazano również, że większość osób pierwszy kontakt z alkoholem miała poza domem rodzinnym.

Autorskie słowa kluczowe: dzieci, alkohol, uzależnienie, młodzież
Author's Keywords: children, alcohol, addiction, pupils
Deskryptory TESE: młodzież, uczeń, zachowania, postawa, zachowania społeczne, zdrowie
TESE descriptors: youth, pupil, behaviour, attitude, social behaviour, health
  • Gałaj, A. i Balcar-Boroń, A. (2001). Rozpowszechnienie picia alkoholu i jego wybrane uwarunkowania wśród uczniów szkół Bydgoszczy. Piediatria Polska, 5, 347-353.