Tytuł badania: Czy można namówić uczniów na czytanie Żeromskiego?
Data: 1996
Badacz: Jadwiga Pachecka

Respondentów poproszono o podanie propozycji lekcji poświęconych powieści Ludzie bezdomni Stefana Żeromskiego. Sondażem objęto 30 maturzystów ze szkół różnego typu oraz 30 studentów czwartego roku polonistyki. 52 osoby zaproponowały temat: Życie społeczne w końcu XIX w., Dzieje Judyma i jego działalność społeczna, Judym – romantyk czy pozytywista, Problem bezdomności, Symbole w „Ludziach bezdomnych, Ocena postępowania dra Judyma. Trzy osoby zaproponowały omówienie dzienniczka Joasi, sześć – kompozycji powieści.

Deskryptory TESE: literatura dla dzieci i młodzieży, literatura, metoda nauczania, metoda aktywizująca, czytanie, wiedza, polski
TESE descriptors: children's and youth literature, literature, teaching method, activity method, reading, knowledge, Polish
  • Pachecka, J. (1996). Czy można namówić uczniów na czytanie Żeromskiego? Polonistyka, 6, 358-360.