Tytuł badania: Niepubliczna policealna szkoła zawodowa jako ucząca się organizacja
Data: 1999
Badacz: Wiesław Gworys

Celem badania było poznanie motywów, dla których słuchacze Policealnego Centrum Kształcenia Zawodowego SOP w Częstochowie podjęli naukę w tej szkole. Uzyskano materiał badawczy składający się z 520 ankiet wypełnionych przez studentów na kierunkach: ekonomia, turystyka, informatyka oraz bhp. Odpowiedzi badanych ujawniły, że większość z nich dowiedziała się o szkole od swoich koleżanek i kolegów uczęszczających wcześniej do PCKZ (219 wskazań), następnie dzięki informacjom dostarczonym przez macierzystą szkołę lub kuratorium (105) oraz poprzez ogłoszenia w gazetach (48). Wśród najważniejszych motywów podjęcia nauki w PCKZ wymieniono chęć zdobycia zawodu pozwalającego uzyskać pracę przy jednoczesnej perspektywie kontynuowania studiów wyższych (311). Takiej odpowiedzi udzielili głównie absolwenci liceów ogólnokształcących. Znaczna część respondentów kierowała się pozytywnymi tradycjami szkoły, a absolwenci techników – chęcią zmiany zawodu. Jedynie 12 osób zwróciło uwagę na niskie czesne. Ucieczka przed wojskiem przywiodła do szkoły 22 słuchaczy.

Deskryptory TESE: szkoła niepubliczna, motywacja, kształcenie i szkolenie zawodowe, absolwent, planowanie edukacji
TESE descriptors: private school, motivation, vocational education and training, school leaver, educational planning
  • Gworys, W. (1999). Niepubliczna policealna szkoła zawodowa jako ucząca się organizacja. Oświatowiec, 1, 93-98.