Tytuł badania: Młodzież a narkotyki
Data: [2009]
Badacz: Tomasz Kowalewicz, Zbigniew Maj

Celem głównym badania była diagnoza problemu narkomanii wśród młodzieży szkolnej. Do przeprowadzenia badania zastosowano metodę zogniskowanych wywiadów grupowych (FGI), którym poddano 146 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Eksperyment prowadzono w formie 16 dyskusji grupowych w miastach: Puławy, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź. Tematami dyskusji były następujące zagadnienia: problemy młodzieży, wiedza na temat substancji psychoaktywnych, wzory używania narkotyków, ich dostępność, relacje z rówieśnikami, rodziną i lokalnym środowiskiem, wiedza na temat systemu pomocy osobom uzależnionym, udział w programach profilaktycznych i ocena ich skuteczności. Wyniki badania obrazują coraz większą popularność narkotyków wśród młodzieży przy jednoczesnym dość wysokim stopniu świadomości ich negatywnego wpływu na zdrowie i życie człowieka. Młodzież wykazała się wiedzą na temat miejsc, do których można się udać po pomoc w przypadku uzależnienia. Zajęcia profilaktyczne, odbywające się w szkołach, uczniowie uznali za nieskuteczne.

Deskryptory TESE: narkomania, młodzież, profilaktyka, złe sprawowanie, środowisko społeczno-kulturowe, relacje interpersonalne
TESE descriptors: drug abuse, youth, prevention, misconduct, socio-cultural environment, interpersonal relations
  • Maj, Z. i Kowalewicz, T. (2009). Raport z badań. Młodzież a narkotyki. Program badań jakościowych zrealizowany na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Pobrane z http://www.cinn.gov.pl/portal?id=166545