Tytuł badania: Młodzież a Natura 2000
Data: 4 stycznia 2011 – 17 stycznia 2011
Badacz: Alina Stanaszek, Magdalena Tędziagolska

Badanie (o charakterze socjologicznym) miało na celu charakterystykę świadomości ekologicznej polskich gimnazjalistów, a szczególnie ich stosunku do znajomości Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Badanie przeprowadziło Centrum Badań Opinii Społecznej w ramach projektu Szerokie wody Natury 2000 realizowanego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju (dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Do realizacji badania wykorzystano wywiad audytoryjny na próbie 521 gimnazjalistów (51% chłopców oraz 49% dziewcząt) z całej Polski (szkoły gimnazjalne wybrano w losowaniu warstwowym). Respondentom zadano pytania o ich zainteresowanie przyrodą i ochroną środowiska, podejmowane aktywności związane ze środowiskiem naturalnym, znajomość organizacji ekologicznych, umiejętności wyszukiwania informacji na temat przyrody, postawy proekologiczne w domach rodzinnych uczniów itp. Wyniki badania zostały opracowane dla poszczególnych regionów Polski (regiony: północny, centralny, południowo-zachodni, południowo-wschodni). Wybrane wnioski z badania są następujące: uczniowie gimnazjum troszczą się o środowisko naturalne (w szczególności: ratowanie roślin i zwierząt); jednym ze źródeł informacji o przyrodzie i ochronie środowiska jest telewizja (na drugim miejscu plasuje się internet, TIK); im starsze roczniki uczniów klas gimnazjalnych, tym zmniejsza się poziom zainteresowania tematyka przyrodniczą.

Deskryptory TESE: gimnazjum, biologia, geografia, nauki przyrodnicze, obszar wiejski, obszar miejski, Internet, technologia informacyjno-komunikacyjna
TESE descriptors: lower secondary, biology, geography, natural sciences, rural area, urban area, Internet, ICT
  • Stanaszek, A. i Tędziagolska, M. (2011). Młodzież a Natura 2000. Raport z badania. Pobrane z http://natura2000.org.pl/wp-content/uploads/2011/07/Mlodziez_a_Natura_2000_raport_2011.pdf