Tytuł badania: Starość w percepcji młodzieży – perspektywa pedagogiczna
Data: październik 2011 – grudzień 2011
Badacz: Bożena Krupa

Badanie miało na celu analizę postrzegania starości wśród młodzieży licealnej. Dane zbierano podczas badań fokusowych (siedem spotkań dyskusyjnych), prowadzonych wśród młodzieży licealnej z Zamojszczyzny. Łącznie w dyskusjach wzięło udział 187 uczniów klas maturalnych. Respondenci wskazywali, z czym kojarzy im się starość; opisywali problemy ludzi starszych, ich zajęcia; diagnozowali problemy wynikające ze starzenia się społeczeństwa. Wyniki badania obrazują jednoznacznie negatywny stosunek młodych ludzi do starości. Autorka badania proponuje rozwiązania mogące zniwelować negatywny obraz ludzi starszych w oczach nastolatków: tworzenie międzypokoleniowych programów edukacyjnych; włączenie tematu starości do programów nauczania zarówno na poziomie szkół dla dzieci i młodzieży, jak i na poziomie edukacji ustawicznej; włączenie starości jako wartości do procesu wychowania.

Autorskie słowa kluczowe: starość, stereotyp, gerontofobia
Author's Keywords: old age, stereotype, gerontophobia
Deskryptory TESE: postawa, wiek, młodzież, relacja dorosły – dziecko, struktura społeczna, umiejętności komunikowania się, środowisko społeczno-kulturowe
TESE descriptors: attitude, age, youth, adult-child relation, social structure, communicative competences, socio-cultural environment