Tytuł badania: Program domowych detektywów. Adaptacja amerykańskiego programu profilaktyki alkoholowej dla młodzieży we wczesnym okresie dojrzewania
Typ badania: ewaluacyjne
Data: 1997 – 1998
Badacz: Krzysztof Bobrowski, Anna Borucka, Katarzyna Okulicz-Kozaryn, Krzysztof Ostaszewski, Cheryl L. Perry, Agnieszka Pisarska, Carolyn L. Williams

Celem badania była ocena pilotażowej realizacji Programu Domowych Detektywów (adaptacja amerykańskiego programu profilaktycznego Slick Tracy Home Team) przeznaczonego dla dzieci w wieku 11-12 lat i ich rodziców, realizowanego w dwóch klasach czwartych i czterech klasach piątych z dwóch szkół podstawowych gminy Warszawa-Centrum. Do oceny programu wykorzystano: obserwacje zajęć prowadzonych przez nauczycieli w klasie szkolnej, analizę dokumentów zgromadzonych w trakcie programu, ankietę audytoryjną wśród wszystkich 90 uczniów uczestniczących w programie, wywiady telefoniczne z 28 losowo wybranymi rodzicami, wywiad grupowy z wychowawcami – realizatorami programu. Wyniki wskazują na dobre funkcjonowanie programu w warunkach polskiej szkoły; świadczyły o tym: włączenie się do programu około 80% rodziców (przez utworzenie z dzieckiem Domowej Drużyny i wspólną pracę), wskaźniki realizacji programu: 75% Domowych Drużyn wykonało większość zadań, w pełni zrealizowano zajęcia w klasie, we wszystkich klasach odbyła się impreza kończąca program, na której wysoka była frekwencja uczniów (80%) i rodziców (67%), wysokie były oceny całego programu i jego poszczególnych elementów przez wszystkie strony uczestniczące. Pewnym problemem były trudności niewielkiej grupy uczniów z utworzeniem Domowej Drużyny i realizacją zadań domowych. Wyniki pozwoliły na sformułowanie wniosków dotyczących zmian w szkoleniu nauczycieli, materiałach metodycznych i organizacji programu.

Autorskie słowa kluczowe: wczesna profilaktyka, młodzież, picie alkoholu
Author's Keywords: primary of prevention, adolescents, alcohol use
Deskryptory TESE: projekt pilotażowy, profilaktyka, rodzice, relacja rodzice – dziecko, szkoła podstawowa
TESE descriptors: pilot project, prevention, parents, parent-child relation, primary school
  • Ostaszewski, K. i in. (1998). Program domowych detektywów. Adaptacja amerykańskiego programu profilaktyki alkoholowej dla młodzieży we wczesnym okresie dojrzewania. Alkoholizm i Narkomania, 3, 339-360.