Tytuł badania: Kształcenie ustawiczne w województwie mazowieckim
Projekt badawczy:
  • Badanie potrzeb edukacyjnych – monitoring kształcenia ustawicznego w województwie mazowieckim
Data: 1 stycznia 2011 – 30 września 2011
Badacz: Małgorzata Drozd-Garbacewicz, Bolesław Garbacik, Agnieszka Górska, Marta Kononowicz, Aleksandra Majewska, Joanna Michałowska, Andrzej Szuwarzyński

Projekt realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionie, 9.3.: Upowszechnianie formalnego kształcenia ustawicznego. Głównym celem projektu było zwiększenie zainteresowania osób dorosłych kształceniem ustawicznym poprzez wsparcie 200 szkół dla dorosłych, placówek kształcenia ustawicznego, praktycznego i doskonalenia zawodowego w zakresie kształcenia formalnego. Cele szczegółowe: przeprowadzenie analizy danych wtórnych w zakresie sytuacji gospodarczej oraz oferty szkoleniowej szkół dla dorosłych i placówek kształcenia ustawicznego; przeprowadzenie analizy potrzeb edukacyjnych osób bezrobotnych oraz osób, które aktualnie się uczą (z podziałem na płeć), i zestawienie z potrzebami pracodawców; przygotowanie rekomendacji dotyczących dostosowania oferty szkolenia ustawicznego do potrzeb rynku pracy. W ramach projektu przeprowadzono następujące badania: analizę desk research, badania jakościowe (z dyrektorami, kadrą ze szkół i placówek zajmujących się kształceniem ustawicznym, pracownikami PSZ, starostw, kuratoriów) oraz badania ilościowe (z osobami korzystającymi z kształcenia ustawicznego, z bezrobotnymi i pracodawcami).

Deskryptory TESE: uczenie się przez całe życie, bezrobocie, edukacja dorosłych, umiejętności zawodowe, uczeń dorosły, kształcenie formalne, kształcenie i szkolenie zawodowe, dostosowanie do potrzeb rynku pracy
TESE descriptors: lifelong learning, unemployment, adult education, skill, adult learner, formal education, vocational education and training, employability
  • Drozd-Garbacewicz, M. i in. (2011). Kształcenie ustawiczne w województwie mazowieckim – wyniki badań i rekomendacje. Pobrane z http://pbs.pl/repository/files/Inne/2011/Raport_z_badan.pdf