Tytuł badania: Małżeństwo i rodzicielstwo w ocenie rodziców dzieci w młodszym wieku szkolnym
Data: 1994 – 1996
Badacz: Henryk Pielka

Celem badania była charakterystyka postaw rodziców dzieci w młodszym wieku szkolnym wobec takich wartości jak małżeństwo i rodzicielstwo. W badaniu wzięło udział 380 rodzin pełnych z miast i wsi województwa koszalińskiego. Dla ojców najważniejszą cechą decydującą o wyborze współmałżonka była atrakcyjność (75,8% wskazań). Na drugim miejscu znalazła się uczciwość (51,8%), a na trzecim – inteligencja (42,4%). Najmniej ważne dla mężczyzn były takie cechy jak: czystość (5%), majętność (9,5%), bezkonfliktowość (11%) oraz poczucie humoru (11,8%). W ocenie kobiet o wyborze współmałżonka powinny decydować w pierwszej kolejności: opiekuńczość (61%), atrakcyjność (55,3%), uczciwość (54,7%), zgodność charakteru (43,9%). Zdaniem kobiet najmniej ważne w takiej sytuacji są cechy: brak nałogów (1,8%), bezkonfliktowość (6,3%), majętność (6%), tolerancyjność (8,9%). Okazało się, że zarówno matki, jak i ojcowie byli całkowicie zgodni co do oczekiwań wobec życia w małżeństwie i rodzinie. W hierarchii oczekiwań umieścili: szczęście, dzieci, miłość, własny dom. 6,7% ojców i 3,1% matek nie miało żadnych planów co do liczby dzieci w rodzinie, a 52,6% ojców i 55,3% matek deklarowało, że realizują plany rodzicielskie. Dla 65,8% rodziców wiadomość o pierwszej ciąży była niespodzianką. Ponad 60% rodziców uważało, że optymalna liczba dzieci w rodzinie to dwoje. Dla ojców synonimem sukcesu małżeńskiego był dorobek majątkowy (54,7% wskazań), a dla matek – dobre wychowanie dzieci (53,4%). 1,8% mężczyzn i 1% kobiet czuło, że nie osiągnęli sukcesu małżeńskiego.

Deskryptory TESE: rodzina, rodzice, decyzja rodziców, wychowanie dziecka, opieka nad dzieckiem, dziecko
TESE descriptors: family, parents, parental choice, child rearing, childcare, child
  • Pielka, H. (1997). Małżeństwo i rodzicielstwo w ocenie rodziców dzieci w młodszym wieku szkolnym. Roczniki Socjologii Rodziny, 9, 273- 281.