Tytuł badania: Małżeństwo i rodzina w hierarchii wartości życiowych młodzieży
Data: 2003 – 2004
Badacz: Dorota Gizicka

Badanie przeprowadzono w celu analizy systemu wartości życiowych młodych ludzi. Próbę badawczą stanowiło 309 uczniów (w tym 179 dziewcząt oraz 130 chłopców) dwóch wybranych liceów ogólnokształcących (dobór placówek miał charakter celowy; szkoły objęte badaniem zajmowały wysokie pozycje w rankingu szkół lubelskich pod względem poziomu nauczania). Do zebrania materiału posłużono się metodą ankiety audytoryjnej. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że najważniejszą wartością dla respondentów było szczęśliwe życie w rodzinie (52,1%). W dalszej kolejności ankietowani wskazywali możliwość urzeczywistnienia własnych marzeń (33,0%) oraz posiadanie dobrych przyjaciół (32,7%). Okazało się również, że małżeństwo stanowiło bardzo ważny cel dla ponad połowy uczniów (59,2%), a za najważniejszy cel uznane zostało przez 14,2%. Zgodnie z udzielonymi odpowiedziami jedynie 5,8% osób nie zamierzało zawierać małżeństwa, a dla 4,5% nie miało to większego znaczenia. Jednocześnie wykazano, że według co czwartego badanego małżeństwo może być zastąpione w przyszłości przez związki nieformalne (raczej tak – 18,4%, zdecydowanie tak – 6,8%). Uczniów zapytano także o rzeczy, do których będą przywiązywać szczególną uwagę w życiu za dwadzieścia lat. Na podstawie zgromadzonego materiału okazało się, że pierwsze miejsce zajęła odpowiedź jestem żonaty/zamężna (37,9%); na drugim znalazło się stwierdzenie mam udane, sensowne życie (26,9%), a na trzecim – będę dobrze rozumieć się ze współmałżonkiem(ą) (11,7%).

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, rodzina, wartości, małżeństwo
Author's Keywords: youth, family, marriage
Deskryptory TESE: młodzież, postawa, rodzina, relacje interpersonalne, wychowanie w rodzinie
TESE descriptors: youth, attitude, family, interpersonal relations, family education
  • Gizicka, D. (2005). Małżeństwo i rodzina w hierarchii wartości życiowych młodzieży. Roczniki Nauk Społecznych, 1, 185-201.